Pirát ve služebním bytě těžil kryptoměny, sněmovnu zaskočil účet za elektřinu. Byla mi zima, hájí se

Kateřina Frouzová Jakub Zelenka Kateřina Frouzová, Jakub Zelenka
Aktualizováno 23. 5. 2018 20:16
Pirát Tomáš Vymazal při těžbě kryptoměny v poslaneckém bytě vyčerpal tolik energie, že si toho všimli ve sněmovně a začali to řešit. Poslanec se omluvil a vydělané peníze chce poslat na charitu.
Pirátský poslanec Tomáš Vymazal.
Pirátský poslanec Tomáš Vymazal. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec pirátů Tomáš Vymazal měl ve svém služebním bytě v Nerudově ulici v historickém centru Prahy tak velkou spotřebu elektřiny, že si toho všimli lidé z vedení Poslanecké sněmovny. Začali se zajímat, proč je jeho spotřeba několikanásobně vyšší, než je běžné v bytech jiných poslanců. 

Poslanec se teď přiznal k tomu, že v bytě pomocí počítače těžil kryptoměnu Zcash. Prý si tak i zatopil, protože v pokojích byla "nesnesitelná zima". Vydělané peníze pošle na charitu.

"Po nastěhování do bytu v Nerudově ulici jsem během tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash a za tento akt se omlouvám. Vytěžené peníze v řádu stokorun věnuji na dobročinné účely. Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 stupňů Celsia), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl," vysvětlil pro Aktuálně.cz poslanec.

"Je pravda, že v prosinci byla zjištěna vysoká spotřeba elektřiny v jednom z bytů, které využívají členové České pirátské strany. Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny toto zjištění neprodleně projednal s klubem pirátů, jehož členové zjednali nápravu. Tím byla celá záležitost vyřešena," potvrdil informace Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Podle informací Aktuálně.cz částka za proud činila 2500 až 3000 korun.

K takzvané těžbě kryptoměny jsou potřeba počítače, které mají vysoký výkon, a tím pádem i spotřebu energie.

V prvním rozhovoru s Aktuálně.cz Vymazal popřel, že by v pražském bytě těžil kryptoměnu. Po několika desítkách minut se však ozval znovu, aby v SMS celou situaci vysvětlil.

"Když jste se mě ptala na informaci, zda v současné době těžím bitcoiny v Nerudově ulici, tak odpověď zní nikoliv, tu jsem vám ostatně i sdělil," vysvětloval Vymazal s tím, že chce uvést situaci na pravou míru. Podle něj nešlo o bitcoiny, ale o obdobnou měnu Zcash, kterou navíc v bytě už netěží.

Navíc spotřeba energie podle něj nebyla tak velká. A uvedená suma 3000 korun se zdá Vymazalovi příliš vysoká. Zaplatí však sněmovně, co kancelář vyúčtuje.

"Nikdo to se mnou konkrétně neřešil. Na základě výkonu zařízení odhaduji částku v řádu stokorun," dodal poslanec s tím, že měl v bytě jeden počítač se třemi grafickými kartami. Od vedení sněmovny si vyžádá konkrétní informaci a stejnou částku, podobně jako výtěžek z kryptoměny, věnuje na charitu.

Kryptoměna je typ digitální měny, která se těží pomocí matematického výpočtu. Kvůli tomu je těžba náročná na elektrickou energii a součástky počítače se výrazně zahřívají. Mezi nejznámější patří Bitcoin, jehož kurz se pohybuje kolem osmi tisíc dolarů a jeho těžba spotřebovává podle analytiků půl procenta světové produkce elektřiny.

Kromě bitcoinů existuje ještě celá řada menších měn. Například Zcash láká těžaře na ochranu soukromí a platby jsou přes něj velice těžko dohledatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy