Kellner bohatne na bitcoinu, vy můžete také, láká reklama na Facebooku. Je to podvod

Jakub Heller Jakub Heller
8. 11. 2019 15:00
Nejbohatší Čech a miliardář Petr Kellner pohádkově rozšiřuje své už tak velké bohatství díky aplikaci, která pomáhá investovat do kryptoměn. Alespoň to tvrdí podvodná reklama, která se šíří na Facebooku a využívá Kellnerovu tvář i jeho údajné výroky. Podnikatel se už od reklamy prostřednictvím své finanční skupiny PPF distancoval a Čechy varuje, ať na podvodných webech nevyplňují žádné údaje.
Takhle vypadá úvod podvodného článku, který se šíří po Facebooku a snaží se důvěřivé Čechy přesvědčit, aby stejně jako Petr Kellner pomocí aplikace investovali do kryptoměn.
Takhle vypadá úvod podvodného článku, který se šíří po Facebooku a snaží se důvěřivé Čechy přesvědčit, aby stejně jako Petr Kellner pomocí aplikace investovali do kryptoměn. | Foto: Aktuálně.cz

Celému podvodnému webu, který je psán srozumitelnou češtinou s minimem překlepů, vévodí Kellnerova fotografie a příběh o údajné konspiraci České národní banky a České televize. Tvrdí totiž, že se nejbohatší Čech pokoušel v pořadu Interview ČT24 své spoluobčany seznámit s revoluční "mezerou v zákoně", která z kohokoliv udělá do měsíce milionáře. 

Kellner údajně lákal na novou investiční platformu pro kryptoměny a přímo ve studiu divákům ukázal výpis ze svého osobního účtu. Ten měl dokázat, že miliardáři chodí z platformy každý týden milionové částky. Česká televize však podle webu rozhovor ukončila dříve, než mohl Kellner sdělit více podrobností, a Česká národní banka okamžitě přispěchala s žádostí o stažení rozhovoru.

Problém je, že žádné takové interview Česká televize nikdy neodvysílala a Petr Kellner zmíněnou platformu nepoužívá. Jde jen o snahu nadnárodní organizované skupiny vylákat podvodem z důvěřivých Čechů nemalé peníze. Aby totiž člověk mohl tuto "zázračnou" metodu zbohatnutí využít, musí platformě poskytnout základní vklad ve výši 250 eur, tedy téměř 6500 korun.

"Skupina PPF se ve spolupráci s Facebookem snaží o odstranění reklam parazitujících na jméně jejího akcionáře, a podvodně lákajících na rychlé zisky. Jde ovšem o organizovanou skupinu zneužívající profily řady osobností po celém světě," uvedla PPF na svém Twitteru. Dále všechny Čechy varuje, aby na podobných webech nevyplňovali své osobní či platební údaje, a vyzývá je, aby na Facebooku reklamu nahlásili jako závadnou.

Naivní nesmysl, nebo přesvědčivý trik? 

Může se zdát, že jde o poměrně chabý pokus, jak z Čechů vylákat peníze, ale s výjimkou za vlasy přitaženého příběhu o interview v České televizi se článek snaží působit co nejpřesvědčivěji. Zejména v důvěřivějších jedincích tak může vytvořit zdání, že jde pouze o zpravodajský text, který o celé situaci informuje.

Autor textu dokonce tvrdí, že se přímo s Kellnerem spojil s žádostí o další komentář. Článek je tak protkaný falešnými výroky nejbohatšího Čecha.

"Jsem rád, že jsem to zkusil, protože tohle byly největší a nejsnazší peníze, jaké jsem kdy vydělal. Hovořím o desítkách tisíc eur denně pomocí autopilota. Je to skutečně nejrychlejší způsob, jak právě nyní vydělat velký balík. A nebude dlouho trvat, než se o tom dozví více a více lidí. Nebo než to banky nadobro uzavřou," měl například uvést Kellner. 

Netřeba dodávat, že skupina PPF vylučuje, že by kdy k takové konverzaci došlo. Článek ostatně operuje i s dalšími slavnými jmény, tvrdí například, že investiční platformu založili a využívají například Elon Musk či Bill Gates. 

Věrohodnosti má celému podvodu dodat i tvrzení, že redaktoři dotčeného serveru investiční platformu vyzkoušeli, aby ověřili, že skutečně nejde o podvod, a zaznamenali stejné úspěchy jako Kellner. Dále pak podrobně popisují, jak každý den vydělávají 700 až 1500 eur a nabízejí návod, jak se k platformě připojit.

Stejně má na čtenáře působit i zmanipulovaná diskuse pod článkem, kde se o své, bez výjimky pozitivní, zkušenosti s platformou dělí desítky falešných profilů. Článek také nabízí příběhy lidí, kteří už díky ní pohádkově zbohatli. Jakýsi Matouš Čížek například tvrdí, že za zisky z aplikace koupil svému bratrovi vysněné Ferrari 488.

Foto: Aktuálně.cz

Obchodování s kryptoměnami přitom může skutečně vést ke značnému zisku, ale většina odborníků upozorňuje, že jde o velmi nestálý segment náchylný k hlubokým a náhlým propadům. I pro zkušené investory tak představuje spíše gambling než jakkoliv bezpečnou investici. A případní zájemci o podobný finanční risk by rozhodně neměli využívat pochybné aplikace podobné těm, na které článek odkazuje.

Od klamavé reklamy se kromě PPF už distancovaly i Česká televize a Česká národní banka, které jsou v článku zmíněny. PPF se nyní snaží docílit zejména stažení reklamy ze sociálních sítí. "Podnikáme také právní kroky proti subjektům, které tyto podvodné stránky provozují," uzavírá finanční skupina nejbohatšího Čecha.

Terčem ostatně nejsou jen čeští uživatelé sociálních sítí. Podobným způsobem láká tato skupina i uživatele z jiných států. Stejně jako v Česku k tomu využívá zahraniční instituce a známé osobnosti. Zneužila tak například údajná vyjádření populárního britského moderátora Jeremyho Clarksona, který se proslavil zejména v pořadu Top Gear.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy