Pětiminutové přestávky. Dobešovi neprošly, Fialovi ano

Jakub Novák
25. 7. 2012 19:09
Fialova novela vyhlášky v mnohém kopíruje původní Dobešův návrh
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Novák

Praha - Ředitelé škol budou moci od začátku příštího školního roku zkrátit některé přestávky z deseti na pět minut.

Pauza mezi dopoledním a odpoledním vyučováním bude nyní moci být pouze půlhodinová, namísto původních padesáti minut.

To jsou některé ze změn, které přináší novela ministerské vyhlášky o základním vzdělávání ministra Petra Fialy.

Ta přichází asi půl roku poté, co s podobnými návrhy přišel jeho předchůdce Josef Dobeš (VV).

Dobeš na začátku ledna letošního roku přišel s návrhem, podle kterého by mohli ředitelé zkrátit dobu trvání školních přestávek. Ministerstvo školství tehdy hájilo úpravy s tím, že mají pomoci hlavně školám s horší dopravní dostupností.

Dobešův obrat a Fialův návrat k návrhu

"Některé malé školy už totiž žádaly o možnost úpravy délky přestávek kvůli dojíždění, aby děti nemusely dlouho čekat na spojení," vysvětloval to tehdy Patrik Kubas z tiskového odboru.

Dobešův návrh tehdy vyvolal vlnu kritiky, která o několik hodin později vedla k tomu, že ministr návrh na možnost zkrácení přestávek odmítl.

Dobeš vysvětlil nečekaný obrat tak, že "kratší přestávka by žákům neumožnila dostatečnou přípravu na další hodinu a nezajistila jim prostor pro splnění hygienických potřeb".

V doplňujících informacích k novele vyhlášky ministerstvo své rozhodnutí zdůvodňuje prakticky stejně jako před půl rokem.

Podívejte se: Josef Dobeš. Ministr, který naštval studenty i učitele

"Škole se poskytuje větší prostor pro sestavení rozvrhu, a to zejména s ohledem na žáky dojíždějící z okolí. Je zdůrazněna podmínka přihlédnutí k základním fyziologickým potřebám žáků a zkrácení přestávek je deklarováno jako výjimečný případ," píše ministerstvo.

O hodinu více

Případné zkrácení některých přestávek bude muset odsouhlasit školská rada.

Dojíždějícím žákům má kromě zkrácení přestávek vyjít vstříc také navýšení maximálního počtu hodin v dopoledním vyučování na prvním stupni, aby žáci nemuseli mít odpolední vyučování.

Zatímco doposud mohli mít žáci v dopoledním a odpoledním vyučování maximálně pět hodin, nově se tento limit o hodinu prodlužuje.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy