PET lahve vítězí. Minerálku do skla plní poslední firma

Pavel Baroch
3. 8. 2010 6:15
Od srpna klesla záloha na skleněné lahve 0,7 litru na 1 korunu

Praha - Minerálka ve skleněné lahvi, kdysi jeden z nejrozšířenějších nápojů, se stává nedostatkovým zbožím. Tradiční "sedmičkovou" lahev ze skla vytlačuje lahev z umělé hmoty.

V současnosti už je v republice jediný výrobce, který stáčí minerálky do skleněné lahve 0,7 litrů: Hanácká Kyselka. Firma slibuje, že skleněné lahve zatím opustit nehodlá, ačkoli teď doplatila na to, že se od srpna snížila záloha na tento typ lahví ze tří korun na jednu.

Do skladů firmy na poslední chvíli přijely kamiony obchodních řetězců plné prázdných "sedmičkových" lahví. O dvě koruny na jednu lahev tak přijde Hanácká Kyselka a nikoli supermarket.

"Už jsme to ani neměli kam dávat, museli jsme si pronajmout externí sklady," řekl Aktuálně.cz obchodní ředitelka firmy Kateřina Smékalová. Dodala, že pracovníci firmy nyní počítají, kolik lahví vlastně ve skladech je a o kolik peněz stáčírna minerálek kvůli snížení zálohy přijde.

Foto: MŽP

Sklo zachraňují horké provozy

Skleněné lahve zatím Hanácká Kyselka neopustí. "Zatím si sklo budeme držet," potvrdila Smékalová.

Dodala, že mezi odběratele minerálek ve skleněných lahvích patří i Třinecké železárny a další "horké provozy", kde musí mít podle zákona zaměstnanci dostatek tekutin. A PET lahve by se ve vedru mohly zdeformovat.

"Existuje stále určitý okruh zákazníků, kteří v obchodech dávají pořád přednost sklu před PET lahví," dodala ředitelka Smékalová.

Karlovarská minerálka se zálohám vyhnula

Kromě Hanácké Kyselky si dlouho držely skleněné lahve 0,7 litru také Karlovarské minerální vody, ale vloni s tímto nápojovým obalem stejně jako jiní výrobci skončily.

"Zákazník si spíše žádal PET lahve. Podle všech průzkumů to byl daleko nejžádanější obal," řekla Aktuálně.cz mluvčí karlovarské minerálky Bibiana Beňová.

S velkými skleněnými lahvemi ovšem podnik neskončil. Stáčí minerálku do lahví o objemu 0,75 litru, a na ně se už záloha nevztahuje. Lahve odebírají zejména restaurace, ale podle mluvčí Beňové je prodávají i obchody.

Foto: Jan Langer

Zabije korunová záloha sklo?

Snížení zálohy na tradiční "sedmičkové" skleněné lahve může být dalším krokem k tomu, aby tento mnoholetý nápojový obal zcela zmizel z českých obchodů.

Pro mnohé lidi totiž jedna koruna nemusí být dostatečnou motivací k tomu, aby lahve vraceli. "Čím je záloha nižší, tím méně lahví se vrátí nazpátek," upozornil Ivo Kropáček z ekologického Hnutí Duha.

Na konec skleněných lahví by pak mohly doplatit například moštárny, které nemohou stáčet ovocné šťávy do umělé hmoty.

"Je skutečně možné, že lahví bude ubývat," potvrdil Aktuálně.cz Radim Machů z občanského sdružení Tradice Bílých Karpat, které mošt v Hostětíně vyrábí. Podle něho je ovšem nejprve zapotřebí počkat, jak se situace bude vyvíjet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy