Pitbul ukousl ženě prostředníček. Lékaři jí při unikátní operaci k ruce přišili prst z nohy

Jan Menšík Jan Menšík
24. 4. 2018 14:32
Zdravotní sestra bránila svého psa a při tom přišla o část prstu pravé ruky. "Jsem pravák, věděla jsem, že ten prst potřebuji, zejména když mám pacientům zavést kanylu nebo píchnout nitrožilní injekci," vysvětlila důvod ke složité operaci pokousaná žena.
Lékaři z Fakultní nemocnice v Olomouci při operaci.
Lékaři z Fakultní nemocnice v Olomouci při operaci. | Foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Olomouc - Čtyřiapadesátiletou zdravotní sestru Hanu Kolouškovou z olomoucké fakultní nemocnice v polovině března napadl pes a ukousl jí část prostředníčku. Plastičtí chirurgové z Olomouce, kteří jsou špičkami ve svém oboru, jí místo něj přišili prst z nohy.

Lékaři z FN Olomouc přenesli ženě prst z nohy na ruku.
Lékaři z FN Olomouc přenesli ženě prst z nohy na ruku. | Foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Po několika týdnech léčby se díky jejich práci bude zřejmě moci vrátit zpět do práce. Ruka by po zahojení měla být téměř plně funkční a v nejbližší době by se ženě měl do prstu vrátit i cit.

Hana Koloušková chodí s dcerou a zlatým retrívrem na procházky do přírody pravidelně. Během jedné z nich na jejího psa zaútočil cizí pes, a když se jej pokoušela ochránit, přišla o prst pravé ruky. "Z ničeho nic se objevil cizí pitbul a zaútočil na našeho psa. Jeho majitel nebyl nikde v dohledu. Vrhla jsem se Ronymu na pomoc, začala jsem křičet a snažila jsem se pitbula odtáhnout pryč. Vtom se otočil a vystartoval mi po pravé ruce. Slyšela jsem křupnutí a ucítila strašnou bolest," popsala žena sled událostí.

Na pacienty s poraněním od psů je zdravotní sestra za svou pětatřicetiletou praxi zvyklá. Na své zranění se však dle svých slov nedokázala podívat. Po příjezdu do nemocnice dostala na výběr - sžít se s pahýlem prostředníčku, nebo podstoupit náročnou operaci s nejistým výsledkem, během které jí ukousnutou část nahradí prstem z nohy.

"Jsem pravák, věděla jsem, že ten prst potřebuji, zejména když mám pacientům zavést kanylu nebo píchnout nitrožilní injekci. Rozhodla jsem se pro složitější operaci. Viděla jsem mnohokrát, že naši plastičtí chirurgové odvádějí špičkovou práci. Věřila jsem jim," vysvětlila své rozhodnutí vrchní sestra Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů FN Olomouc. 

Podobných vysoce specializovaných mikrochirurgických operací mají olomoučtí lékaři z oddělení plastické a estetické chirurgie za sebou už několik. Poprvé však nahrazovali prst z nohy na ruku tak narychlo.

"Nikdy nešlo o akutní přenos prstu. Ten jsme dělali úplně poprvé. V českém i celosvětovém měřítku jsou to výkony naprosto ojedinělé. Smyslem této špičkové operace není jen estetické hledisko, ale především maximální zachování funkce poraněné ruky," vysvětlil primář oddělení Bohumil Zálešák. 

"Po zranění byl zachovaný horní kloub prstu, vlastně ten nejdůležitější, ale byl obnažený. Pokud bychom nepřistoupili k akutnímu přenosu, jakékoli jiné řešení a čekání by vedlo k ztuhnutí kloubu a velmi špatnému výsledku pozdějšího přenosu," doplnil.

Zálešák strávil se sedmičlenným týmem na operačním sále jedenáct hodin. "Museli jsme nejprve připravit cévy na poraněném prostředníčku, poté jsme odebrali přenášený prst, a zatímco jsme pracovali dál na ruce, druhý tým uzavřel ránu na noze. Pro přenos je vhodnější druhý prst nohy, má delší a silnější cévy, které se lépe šijí. My jsme ale v tomto případě museli přenést prostředníček z pravé nohy, který anatomicky lépe odpovídal chybějící části prstu na ruce," vysvětlil s tím, že na chůzi nebude mít chybějící prst na noze negativní vliv.

"Chtěla jsem, aby už ten prst dali pryč"

Koloušková pak v nemocnici strávila čtrnáct dní, protože bylo nutné pravidelně kontrolovat prokrvení "nového" prstu. Lékaři museli několikrát čistit cévy či nahrazovat jejich části novými štěpy. "Když mě vezli ke třetí revizi na sál, chtěla jsem, aby už ten prst dali pryč. Pan primář Zálešák byl ale tvrdohlavý. Vyplatilo se to a prst mi zachránili. Jsem za to vděčná," popsala sestra. 

Podle primáře by se funkce ruky měla obnovit z osmdesáti až devadesáti procent. Pokud se správně zahojí také nervy, měl by se Kolouškové vrátit brzy i cit v prstu. Ke své práci by se chtěla Koloušková vrátit už na začátku června. 

Neštěstí, při němž žena přišla o prst, v současné době šetří policie.

Související video: První Čech s umělým srdcem? Operace pro něj byla jedinou šancí, nemohl se jí dočkat, říká Netuka

Biomechanické srdce dokáže plně nahradit to lidské, tvrdí Ivan Netuka, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy