Peníze pomáhají rodičům, aby nepropadli beznaději

Petra Sasínová
22. 12. 2009 7:47
Alespoň krátká dovolená postiženým dětem
V současné době je běžné, že například děti, které se narodí s Downovým syndromem či mozkovou obrnou, zůstávají v domácím prostředí. V Třebíči funguje charitní terénní středisko rané péče, které nabízí těmto rodinám pomoc i relaxaci.
V současné době je běžné, že například děti, které se narodí s Downovým syndromem či mozkovou obrnou, zůstávají v domácím prostředí. V Třebíči funguje charitní terénní středisko rané péče, které nabízí těmto rodinám pomoc i relaxaci. | Foto: Charita ČR, Richard Bouda

Třebíč -Ludmila má tři děti a má to těžší než jiné matky. Nejen proto, že se jí rozpadlo manželství, ale hlavně proto, že její prostřední dítě se narodilo s Downovým syndromem.

Není v ústavu, ale doma s matkou a dvěmi bratry.

Stát pomáhá financemi i nabídkou ústavní péče, kde už pětiletá dcera Michaela také pobývala. To podstatné navíc jí  ale poskytuje charitní Středisko rané péče v Třebíči.

Pomohli z ústavu i s rozvodem

„Ženy ze střediska mi pomáhají více, než musí. Jsou pro mne velikou psychickou podporou. Nejprve mi pomohly dostat Michálku z ústavu a pak jsem s jejich pomocí zvládla i rozvod," popisuje Ludmila.

Je jednou z třiatřiceti klientek charitního Střediska rané péče. To poskytuje od roku 2006 bezplatnou terénní službu ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám.

Tři pracovnice malého střediska docházejí do rodin z Třebíče a okolí a pomáhají rodičům s dětmi do sedmi let, které mají tělesné nebo mentální postižení jako je právě Downův syndrom nebo dětská mozková obrna.

Služba je financována dotacemi a granty z ministerstev, kraje, měst. Peníze jsou potřeba mimo jiné na pohonné hmoty, rehabilitační pomůcky. Do střediska rané péče směřuje i část výtěžku z Tříkrálové sbírky.

Ludmila je napojena na tuto charitní službu od půl roku její jediné dcery. Když ještě nefungovalo samostatné středisko v Třebíči, dojížděla za ní charitní pracovnice z Havlíčkova Brodu.

Jezdí za ní, radí, jak má s dcerou zacházet, povzbuzují ji, učí, co a jak u dítěte v určitém stádiu vývoje rozvíjet. Zvou ji na setkání s jinými maminkami nemocných dětí.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

„Pracovnice rané péče mne učí, co a jak v danou chvíli u Michalky rozvíjet a půjčují mi i pomůcky. Pracují velmi kvalitně jsou plné pochopení," vysvětluje Ludmila.

„Pro rodiče je moc důležité vysvětlení, proč se dítě chová tak a tak. Když pochopíte podstatu, lépe se se vším smiřujete a jste schopna spoustu věcí přijmout," říká žena.

I díky penězům ze sbírky je možné pomoci i potěšit rodiny nemocných dětí i psychorelaxačními víkendovými pobyty.

„Chceme, aby tito rodiče pocítili, že jsou součástí společenského života, že nejsou sami a že na ně pamatujeme v nabídkách trávení volného času," líčí vedoucí střediska Pavlína Kovářová.

Jediná rodinná dovolená

„Pro mnohé klienty jsou naše víkendové relaxační pobyty jediná rodinná dovolená," dodává Kovářová. Charita Třebíč je zajišťuje dvakrát ročně.

Klienti se mohou seznámit s dalšími rodiči postižených dětí a popovídat si. Pro děti je připraveno spousta zábavy, na kterou dohlíží asistenti, takže hlídání není alespoň na chvíli jen rodičích.

„Víkendové pobyty patří mezi nejlepší zážitky s dětmi. Je to relax, uvolnění. Taky se sejdete s rodinami, které mají stejné děti a třeba řeší úplně jiné problémy než já s Míšou. Psychicky mi to pomáhá, uvědomím si, že nejsem sama," říká Ludmila.

Během péče o dceru začala Ludmila studovat speciální pedagogiku. Chce pracovat v oboru, speciálně ji zajímá chráněné bydlení.

„Jednou bych chtěla, aby bylo chráněné bydlení v Třebíči a mělo dobrou úroveň, aby tam mohla být i Míša a nebyla vázána jen na rodinu, ale mohla žít svůj život, byť pod dohledem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

1. Mladá Boleslav 4 2 0 1 1 14:10 7
2. Liberec 3 2 0 1 0 6:5 7
3. Karlovy Vary 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Litvínov 3 1 1 1 0 10:8 6
Pardubice 3 2 0 0 1 10:8 6
6. České Budějovice 3 2 0 0 1 11:12 6
7. Třinec 3 1 1 0 1 10:6 5
8. Olomouc 2 1 1 0 0 7:3 5
9. Sparta Praha 1 1 0 0 0 5:2 3
10. Hradec Králové 2 1 0 0 1 3:1 3
11. Vítkovice 2 1 0 0 1 3:5 3
12. Plzeň 4 1 0 0 3 6:14 3
13. Brno 3 0 1 0 2 7:11 2
14. Zlín 3 0 0 1 2 7:11 1
15. Kladno 3 0 0 0 3 6:12 0

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy