Peníze pomáhají rodičům, aby nepropadli beznaději

Petra Sasínová
22. 12. 2009 7:47
Alespoň krátká dovolená postiženým dětem
V současné době je běžné, že například děti, které se narodí s Downovým syndromem či mozkovou obrnou, zůstávají v domácím prostředí. V Třebíči funguje charitní terénní středisko rané péče, které nabízí těmto rodinám pomoc i relaxaci.
V současné době je běžné, že například děti, které se narodí s Downovým syndromem či mozkovou obrnou, zůstávají v domácím prostředí. V Třebíči funguje charitní terénní středisko rané péče, které nabízí těmto rodinám pomoc i relaxaci. | Foto: Charita ČR, Richard Bouda

Třebíč -Ludmila má tři děti a má to těžší než jiné matky. Nejen proto, že se jí rozpadlo manželství, ale hlavně proto, že její prostřední dítě se narodilo s Downovým syndromem.

Není v ústavu, ale doma s matkou a dvěmi bratry.

Stát pomáhá financemi i nabídkou ústavní péče, kde už pětiletá dcera Michaela také pobývala. To podstatné navíc jí  ale poskytuje charitní Středisko rané péče v Třebíči.

Pomohli z ústavu i s rozvodem

„Ženy ze střediska mi pomáhají více, než musí. Jsou pro mne velikou psychickou podporou. Nejprve mi pomohly dostat Michálku z ústavu a pak jsem s jejich pomocí zvládla i rozvod," popisuje Ludmila.

Je jednou z třiatřiceti klientek charitního Střediska rané péče. To poskytuje od roku 2006 bezplatnou terénní službu ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám.

Tři pracovnice malého střediska docházejí do rodin z Třebíče a okolí a pomáhají rodičům s dětmi do sedmi let, které mají tělesné nebo mentální postižení jako je právě Downův syndrom nebo dětská mozková obrna.

Služba je financována dotacemi a granty z ministerstev, kraje, měst. Peníze jsou potřeba mimo jiné na pohonné hmoty, rehabilitační pomůcky. Do střediska rané péče směřuje i část výtěžku z Tříkrálové sbírky.

Ludmila je napojena na tuto charitní službu od půl roku její jediné dcery. Když ještě nefungovalo samostatné středisko v Třebíči, dojížděla za ní charitní pracovnice z Havlíčkova Brodu.

Jezdí za ní, radí, jak má s dcerou zacházet, povzbuzují ji, učí, co a jak u dítěte v určitém stádiu vývoje rozvíjet. Zvou ji na setkání s jinými maminkami nemocných dětí.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

 • Tříkrálová sbírka 2010 začne 1. ledna. Potrvá čtrnáct dnů
 • Jak můžete přispět?

  1. Koledníkům do kasiček

  2. Pomocí darovací SMS ve formátu DMS KOLEDA na číslo 87777

  3. Bankovním převodem na účet 66008822 / 0800
 • První ročník Tříkrálové sbírky byl v roce 2000
 • Do sbírky se zapojuje asi padesát tisíc koledníků. Organizátorem je Charita Česká republika
 • Celkový výtěžek od prvního ročníku je přes 460 milionů korun

„Pracovnice rané péče mne učí, co a jak v danou chvíli u Michalky rozvíjet a půjčují mi i pomůcky. Pracují velmi kvalitně jsou plné pochopení," vysvětluje Ludmila.

„Pro rodiče je moc důležité vysvětlení, proč se dítě chová tak a tak. Když pochopíte podstatu, lépe se se vším smiřujete a jste schopna spoustu věcí přijmout," říká žena.

I díky penězům ze sbírky je možné pomoci i potěšit rodiny nemocných dětí i psychorelaxačními víkendovými pobyty.

„Chceme, aby tito rodiče pocítili, že jsou součástí společenského života, že nejsou sami a že na ně pamatujeme v nabídkách trávení volného času," líčí vedoucí střediska Pavlína Kovářová.

Jediná rodinná dovolená

„Pro mnohé klienty jsou naše víkendové relaxační pobyty jediná rodinná dovolená," dodává Kovářová. Charita Třebíč je zajišťuje dvakrát ročně.

Klienti se mohou seznámit s dalšími rodiči postižených dětí a popovídat si. Pro děti je připraveno spousta zábavy, na kterou dohlíží asistenti, takže hlídání není alespoň na chvíli jen rodičích.

„Víkendové pobyty patří mezi nejlepší zážitky s dětmi. Je to relax, uvolnění. Taky se sejdete s rodinami, které mají stejné děti a třeba řeší úplně jiné problémy než já s Míšou. Psychicky mi to pomáhá, uvědomím si, že nejsem sama," říká Ludmila.

Během péče o dceru začala Ludmila studovat speciální pedagogiku. Chce pracovat v oboru, speciálně ji zajímá chráněné bydlení.

„Jednou bych chtěla, aby bylo chráněné bydlení v Třebíči a mělo dobrou úroveň, aby tam mohla být i Míša a nebyla vázána jen na rodinu, ale mohla žít svůj život, byť pod dohledem."

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy