Kariérní řád učitelů nebude. Poslanci napodruhé zákon definitivně odmítli

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 12. 7. 2017 19:57
Další z klíčových zákonů vládní koalice spadl pod stůl. Ministru školství Stanislavu Štechovi se nepodařilo přesvědčit poslance, aby podpořili takzvaný kariérní řád učitelů. Sněmovna ve středu nepřijala svou ani senátní verzi novely o pedagogických pracovnících, jež by řád zavedla. Legislativní cesta předlohy tím skončila. Pro senátní verzi hlasoval jen jeden ze 131 přítomných poslanců, proti jich bylo 99. Sněmovní verzi podpořilo 39 ze 134 hlasujících, proti jich bylo 55.
Ivana Dobešová ohledně kariérního řádu | Video: Radek Bartoníček

Praha - Kariérní řád učitelů definitivně nebude. Ministru školství Stanislavu Štechovi se nepodařilo přesvědčit poslance, aby jednu z klíčových norem resortu napodruhé podpořili. "Je to smutná zpráva pro české školství i české učitele. Ti tím přichází o možnost strukturované kariéry a také o zhruba 1,8 miliardy korun, které mohly jít do další podpory jejich profesního růstu," komentoval po večerním hlasování sněmovny Štech.

Kariérní řád chtěl zavést pro pedagogy tři stupně profesního růstu, a podle nich je také odměňovat. Podle kritiků z řad ředitelů škol i učitelů šlo ale o další zbytečnou byrokracii. Učitelé si mimo jiné měli zakládat potvrzení o tom, že se vzdělávají, jakým způsobem děti hodnotí či měli dokládat plány výuky, a podle toho měli být hodnoceni. Podle zástupce Pedagogické komory Radka Sárköziho by si díky kariérnímu řádu finančně polepšila jen malá část kantorů. "Většině více peněz nepřinese," řekl se. Sám také předal ve sněmovně petici s 21 tisíci podpisy.

Dolní komora o zákonu hlasovala už podruhé. V dubnu ji nejprve podpořila. Poté, co ji ale vrátil s úpravami Senát, ale část koaličních poslanců z hnutí ANO změnila názor. "Navštívil jsem několik škol a gymnázií a nikde jsem nepotkal žádného učitele, který by kariérní řád podpořil. Nechal jsem si to vysvětlit a od minulého hlasování jsem změnil názor," řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Jeho kolegyně Ivana Dobešová, která kromě poslaneckého mandátu pracuje jako ředitelka střední zemědělské školy v Benešově, zase kritizovala administrativní i finanční náročnost, kterou by podle ní kariérní řád přinesl. "Platové růsty pro některé specializační profese ve školství se určitě dají zajistit i jinak," míní Dobešová.

Peníze, které už vláda v rozpočtu pro ministerstvo školství na kariérní řád vyčlenila, tak nejspíš z větší části do školství nepůjdou. Štech přesto slibuje, že se pokusí alespoň část prostředků pro učitele uhájit. "Budu se maximálně snažit na vládě kolegy a ministra financí hlavně přesvědčit, že stojí za to i tak ten profesní růst začínajících pedagogů podpořit," řekl Štech. Zatím ale o tom s premiérem ani s ministrem financí prý nemluvil. 

Postoj většiny poslanců zkritizoval i premiér Bohuslav Sobotka. "Poslanci odmítající zákon o kariérním řádu chtějí fakticky zabránit vládě, aby touto novelou už od září výrazně přidala učitelům. Zákon byl chystán a odborně diskutován řadu let, náhlá otočka ANO učitele a také celé školství poškodí," napsal šéf vlády Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy