Pecina odvolal z ministerstva vnitra Langrova muže

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 1. 2014 18:55
Roman Fidler je často označován za muže napojeného na bývalého ministra vnitra Langera.
Martin Pecina.
Martin Pecina. | Foto: ÚOHS

Praha - Ředitel Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Roman Fidler byl ve středu odvolán.

Důvodem jeho konce v čele úřadu je podle informací deníku Aktuálně.cz skutečnost, že před několika dny za zády ministra vnitra Martina Peciny zrušil smlouvu na pronájem čtyř lázeňských komplexů.

"Odvolání mu bylo předáno k dnešnímu dni," potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

"Důvodem jsou závažné pochybnosti o rozhodnutí ve věci jednostranného odstoupení od smlouvy na pronájem lázeňských domů se společností TEMPARANO. Vzhledem k podezření, že tímto krokem byla státu způsobena značná finanční škoda, bylo v této věci podáno rovněž trestní oznámení," dodal Novák.

Fidlerova kariéra je podle médií úzce spjata s érou bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Právě v době, kdy stál v čele ministerstva, zmíněný kontrakt na pronájem lázní vznikl.

Teď podle informací, které zveřejnil server Lidovky.cz hrozí, že stát bude muset zaplatit odstupné v řádu desítek milionů korun. Smlouvy, které Fidler zrušil, totiž měly vypršet až v roce 2028.

Martin Pecina přitom chtěl, aby o smlouvách na pronájem lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a Luhačovicích rozhodl až nový ministr.

Roman Fidler před tím, než přešel do čela zařízení služeb, pracoval jako ředitel personálního oddělení policejního prezidia a ministerstva vnitra.

Z funkce na prezidiu byl odvolán po nástupu Petra Lessyho, na vnitru ho naopak jmenoval tehdejší ministr vnitra Jan Kubice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy