Pátrači už vylovili 24 těl, našlo se i kormidlo

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 6. 2009 9:57
Recife (Brazílie) - Od záhadné nehody letounu Airbus společnosti Air France uplynulo osm dní. Pátrání po obětech ovšem neustává.

Brazilští a francouzští námořníci vytáhli z moře těla 24 z celkem 228 lidí na palubě.

Osm těl z pondělí bylo nalezeno v relativní blízkosti předchozích 16 těl z víkendu. Místo nálezu leží asi 640 kilometrů severovýchodně od ostrovů Fernando de Noronha před brazilským pobřežím.

Nalezená těla obětí jsou loděmi brazilského vojenského námořnictva převážena na tyto ostrovy, odkud jsou pak letecky přepravovány na pevninu do Recife. Tam bude v první řadě určována jejich identita.

Našlo se směrové kormidlo

Z Atlantiku se rovněž podařilo vytáhnout množství trosek. K těm zřejmě nejdůležitějším patří směrové kormidlo, o jehož nálezu informovalo brazilské letectvo.

Kormidlo je pomalováno typickými pruhy v barvách francouzské společnosti, nejsou na něm ovšem žádné stopy po spáleninách.

Záběry, které jsou k vidění na webu, vedly odborníka letecké univerzity v arizonském Prescottu Williama Waldocka k názoru, že poškození kormidla vypadá jako boční zlomenina. "To podporuje názor, že se letadlo rozpadlo ještě ve vzduchu," řekl. "Pokud letadlo dopadne na hladinu celé, všechno se roztříští na malé kousíčky," dodal.

Waldock není přesvědčen, že by černé skřínky se záznamy z posledních minut letu musely být blízko místa nálezu kormidla.

Podle něj však nález "značně omezuje" oblast, kde by se mohly nacházet. Problém je, že hloubka oceánu v dané oblasti dosahuje 3600 metrů.

Brazilské námořnictvo pátrající spolu s francouzskými loděmi v oblasti popřelo, že by jeho hlavním úkolem bylo najít černé skřínky. "Hledáme a sbíráme těla a trosky, protože čas kvapí," řekl mluvčí námořnictva podle DPA.

Poukázal na to, že k oblasti neštěstí spěje francouzská atomová ponorka Emeraude (Smaragd) s nejmodernějšími sonarovými zařízeními, schopnými zachytit signál černých skřínek i ve velké hloubce.


 

Právě se děje

Další zprávy