Partneři si pro registraci budou moci vybrat matriku

ČTK ČTK
13. 9. 2013 12:25
Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou schválil Senát.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Registrované partnerství bude možné uzavřít na kterémkoli matričním úřadu bez ohledu na to, kde partneři mají trvalé bydliště. Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou dnes schválil Senát. Předloha míří k podpisu prezidenta.

Novela zákona o matrikách, jménu a příjmení navazuje na nový občanský zákoník. Vedle změny ohledně registrovaného partnerství například sjednocuje okruh lidí oprávněných k nahlížení do dokumentů uložených u matričních, obecních a krajských úřadů.

V případě, že matka zažádá o utajení své osoby v souvislosti s porodem, bude moci nově nahlížet do sbírky listin vedené k zápisu narození dítěte pouze ona.

Předloha rovněž mění pravidla související se změnou pohlaví. Nynější zákon řeší pouze změnu jména a příjmení člověka, který změnu podstoupí. Novela zavádí dodatečný záznam do knihy narození. 

Poskytovatel zdravotních služeb bude muset změnu pohlaví člověka oznámit matričnímu úřadu, který vede knihu narození, do tří pracovních dnů ode dne provedení změny.

Zrušit se má novelou povinnost dokládat rodné příjmení rodným listem například při získávání výpisu z rejstříku trestů. Nově by měly úřady tento údaj získat z evidence obyvatel. Součástí novely je také ustanovení, podle něhož by zdravotnická zařízení směla získat v odůvodněných případech úřední cestou rodná čísla pacientů, kteří jim jsou dovezeni v bezvědomí, nebo novorozenců.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy