Partneři si pro registraci budou moci vybrat matriku

ČTK ČTK
13. 9. 2013 12:25
Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou schválil Senát.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Registrované partnerství bude možné uzavřít na kterémkoli matričním úřadu bez ohledu na to, kde partneři mají trvalé bydliště. Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou dnes schválil Senát. Předloha míří k podpisu prezidenta.

Novela zákona o matrikách, jménu a příjmení navazuje na nový občanský zákoník. Vedle změny ohledně registrovaného partnerství například sjednocuje okruh lidí oprávněných k nahlížení do dokumentů uložených u matričních, obecních a krajských úřadů.

V případě, že matka zažádá o utajení své osoby v souvislosti s porodem, bude moci nově nahlížet do sbírky listin vedené k zápisu narození dítěte pouze ona.

Předloha rovněž mění pravidla související se změnou pohlaví. Nynější zákon řeší pouze změnu jména a příjmení člověka, který změnu podstoupí. Novela zavádí dodatečný záznam do knihy narození. 

Poskytovatel zdravotních služeb bude muset změnu pohlaví člověka oznámit matričnímu úřadu, který vede knihu narození, do tří pracovních dnů ode dne provedení změny.

Zrušit se má novelou povinnost dokládat rodné příjmení rodným listem například při získávání výpisu z rejstříku trestů. Nově by měly úřady tento údaj získat z evidence obyvatel. Součástí novely je také ustanovení, podle něhož by zdravotnická zařízení směla získat v odůvodněných případech úřední cestou rodná čísla pacientů, kteří jim jsou dovezeni v bezvědomí, nebo novorozenců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy