Partneři si pro registraci budou moci vybrat matriku

ČTK ČTK
13. 9. 2013 12:25
Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou schválil Senát.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Registrované partnerství bude možné uzavřít na kterémkoli matričním úřadu bez ohledu na to, kde partneři mají trvalé bydliště. Předpokládá to novela zákona o matrikách, kterou dnes schválil Senát. Předloha míří k podpisu prezidenta.

Novela zákona o matrikách, jménu a příjmení navazuje na nový občanský zákoník. Vedle změny ohledně registrovaného partnerství například sjednocuje okruh lidí oprávněných k nahlížení do dokumentů uložených u matričních, obecních a krajských úřadů.

V případě, že matka zažádá o utajení své osoby v souvislosti s porodem, bude moci nově nahlížet do sbírky listin vedené k zápisu narození dítěte pouze ona.

Předloha rovněž mění pravidla související se změnou pohlaví. Nynější zákon řeší pouze změnu jména a příjmení člověka, který změnu podstoupí. Novela zavádí dodatečný záznam do knihy narození. 

Poskytovatel zdravotních služeb bude muset změnu pohlaví člověka oznámit matričnímu úřadu, který vede knihu narození, do tří pracovních dnů ode dne provedení změny.

Zrušit se má novelou povinnost dokládat rodné příjmení rodným listem například při získávání výpisu z rejstříku trestů. Nově by měly úřady tento údaj získat z evidence obyvatel. Součástí novely je také ustanovení, podle něhož by zdravotnická zařízení směla získat v odůvodněných případech úřední cestou rodná čísla pacientů, kteří jim jsou dovezeni v bezvědomí, nebo novorozenců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy