Paroubkovi jsou nejlépe placení spisovatelé v Česku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 12. 2011 10:32
Mají nesrovnatelně lepší podmínky než nejznámější čeští tvůrci, včetně Viewegha
Mají důvod k úsměvům...
Mají důvod k úsměvům... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Paroubek a jeho žena Petra jsou nyní zřejmě nejlépe honorovanými spisovateli v Česku.

Předseda strany LEV 21 dostal za dvě knihy čtyři miliony korun bez ohledu na to, kolik výtisků se prodá, jeho manželka vydělala na knize V botičkách od Diora milion korun.

Podle nakladatelů a knihkupců mají Paroubkovi nesrovnatelně lepší finanční podmínky než nejznámější čeští spisovatelé.

Píše o tom sobotní MF Dnes.

Podle deníku je výše standardní odměny pro autora sedm až deset procent z každé prodané knihy, populární spisovatel Michal Viewegh dostává asi 15 procent.

Paroubek obdržel za knihy Ve službě republice a Plnou parou v politice čtyři miliony korun, což je podle listu 30 procent z výtisku, jeho ženě za její prvotinu připadlo dokonce 50 procent.

Paroubkův vydavatel Aleš Lederer uvedl, že sázkou na Paroubkovy knihy neprohloupil. "V minulosti se prodávaly paměti jeho předchůdce Miloše Zemana, sázel jsem na to, že stejně úspěšný bude i Jiří Paroubek," řekl vydavatel.

Deník připomíná, že když bývalý premiér a předseda ČSSD vydal v roce 2006 knihu Můj život v politice, byl její náklad 3000 výtisků, z nichž se prodala polovina. Letos se knihy Ve službě republice prodalo 3000 kusů a díla Plnou parou v politice 40 000 výtisků.

V kamenných obchodech však tyto knihy šly na odbyt jen velmi málo, MF Dnes zjistila, že 30 000 kusů se prodalo přes internet.

Okolnosti prodeje Paroubkových knih udivuje i nakladatele a knihkupce, někteří z nich naznačili, že náklad někdo mohl hromadně skoupit, jako se to v Paroubkově případě stalo už dříve.

Podle MF Dnes je zvláštní také fakt, že i když Paroubek prodal 40 000 výtisků jediné knihy, v žebříčku nejprodávanějších titulů se letos ani jednou neobjevil v první desítce. "To je trochu podivné, s takovým prodejem by se v žebříčku zřejmě objevit měl," řekl listu šéfredaktor nakladatelství Host Petr Balaštík.

Server Týden.cz ve čtvrtek napsal, že Paroubkovi si na jaře pořídili dům na řeckém ostrově Ithaka a i s rekonstrukcí za něj zaplatili kolem pěti milionů korun. Paroubková serveru řekla, že koupi domu jim umožnily příjmy z vydání jejich knih a z odkoupení autorských práv na Paroubkovy knihy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy