Paroubek: Nedával bych práci lidem z jiných kultur

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 8. 2009 22:30
Šéf ČSSD se zajímal o to, jak v Kutné Hoře bojují s nezaměstnaností
Jiří Paroubek si dává na kutnohorském úřadu práce ranní kávu.
Jiří Paroubek si dává na kutnohorském úřadu práce ranní kávu. | Foto: Jan Langer

Kutná Hora - Když před časem zaznělo z úst Mirka Topolánka "nečekejte ode mne nic jiného než noc dlouhých nožů," Jiřího Paroubka to "zvedlo ze židle".

Při čtvrteční návštěvě úřadu práce v Kutné Hoře to byl ovšem šéf socialistů, kdo se nechal slyšet: "Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém," řekl v kanceláři plné novinářů a kutnohorských úředníků.

Jiří Paroubek pozdě večer, poté co ČSSD zjistila, že reportáž z návštěvy převzala další média, rozeslal korigující stanovisko snažící se objasnit vyznění jeho slov. "Kategoricky odmítám jako lživé informace některých médií o mém údajném 'rasistickém výroku'," napsal.

Přečtěte si celý text prohlášení předsedy ČSSD.

Předvolební jízda

Na kutnohorský úřad práce přijel Paroubek i se svým stranickým kolegou Davidem Rathem. Jen tak na návštěvu. Zajímal se o to, kolika lidem vzala krize práci a jaká místa jim úředníci v časech tísně nabízejí.

"V regionu je osmiprocentní nezaměstnanost. Zřejmě ale ještě poroste," zasvěcovali socialistického předsedu pracovníci úřadu. Skončí totiž sezónní práce, utichne cestovní ruch a hlavně: do evidence úřadu práce přibudou absolventi škol. Ti se podle úředníků hlásí až po prázdninách.

"Jen málokdo je lačný hrnout se do práce," komentoval to Paroubek.

Řeč přišla i na tchajwanskou společnost Foxconn, která si Kutnou Horu vybrala před dvěma lety za místo, kde postaví novou továrnu na výrobu LCD monitorů a počítačových komponentů. Zaměstnavatel si podle úředníků často vybírá na volná místa pracovníky z Vietnamu a Mongolska.

"Jsou prý ve srovnání s českými dělníky velmi disciplinovaní a svědomití. Navíc tvrdá práce, zvlášť pokud je na směny, naše lidi neláká," snažila se vysvětlit, proč tomu tak je, jedna z kutnohorských úřednic.

Cizinci snižují cenu práce

Jiřího Paroubka ale argument neuspokojil. "Snižují tak ale cenu práce," namítal. Pokud se navíc lidem z "jiných kultur" nabídne v době krize práce, s největší pravděpodobností už tu pak zakotví.

Foto: Ondřej Besperát

"Pan předseda to nemyslel zle, to vyjádření padlo v souvislosti s nezaměstnaností. Pokud jde o lidi ze třetích zemí, tak by měli vždy dostat nejprve přednost čeští lidé," snažila se později zmírnit Paroubkovo vyjádření mluvčí sociálních demokratů Kateřina Blechová, která ho na setkání s kutnohorskými úředníky doprovázela.

Podobně reagoval i stínový ministr práce a sociálních věcí socialistů Zdeněk Škromach. "Není vhodné upřednostňovat zaměstnance ze třetích zemí, pokud tady máme ekonomickou krizi a velkou nezaměstnanost. Nejprve by se měla práce nabídnout občanům českým, pak lidem z Evropské unie a nakonec až pracovníkům ze třetích zemí," řekl.

"Nešťastné" vyjádření Jiřího Paroubka odmítl okomentovat.

Univerzita s Muchovými obrazy

Paroubek s Rathem se objevili také v Jezuitské koleji, kde chce Středočeský kraj vybudovat novou univerzitu. Další část by měla sloužit krajské galerii.

Klenba v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.
Klenba v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. | Foto: Aktuálně.cz

"Louvre to není, ale sbírka je to zajímavá," ohodnotil krajskou kolekci českých výtvarníků Rath. Do chodeb koleje chtěl prý umístit také Muchovu Slovanskou epopej, která je dnes k vidění na zámku v Moravském Krumlově. "Jednání ale nedopadla," povzdechl si.

Nakonec zamířili do kolínské nemocnice, jejíž součástí se má stát původně soukromá kutnohorská nemocnice. "Jsem už za ta léta zvyklý, že se mi nesplní každé mé přání. Pokud bych si ale mohl vybrat, přál bych si, aby se David Rath znovu stal po volbách ministrem zdravotnictví. Ten resort vedl dobře," řekl Paroubek.

Současně zhodnotil, že pod Rathovým vedením Středočeský kraj jen vzkvétá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy