Parníkem z Prahy na Slapy a zase zpétky

Parníkem z Prahy na Slapy a zase zpétky
Jedna ze dvou funkčních parolodí na Vltavě je připravena k vyplutí.
Kolesový parník Vyšehrad (původním názvem Antonín Švehla, od roku 1942 Karlstein, od roku 1945 T. G. Masaryk, od roku 1952 Děvín, od roku 1992 Vyšehrad)
Vyrobila jej roku 1938 Ústecká loděnice a dřevoprůmysl, spol. s r. o., hlavním konstruktérem byl ředitel loděnice ing. Josef Huss, strojní zařízení dodala akciová společnost ČKD Praha.
Původní byla nominální kapacita lodi 885 cestujících, nyní 300, z toho 199 krytých míst k sezení.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
30. 4. 2011 19:27

Pražská paroplavební společnost oficiálně zahájila 146. plavební sezónu na Vltavě. Nejstarší a největší loď, kolesový parník Vyšehrad, dovezla stovky pasažérů pod Slapskou přehradu a zpět. Není to snadný výlet, z lodi neutečete a alkohol je drahý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy