Babiš: Zákon o hanobení prezidenta je protiústavní. Sobotka: Jeho autoři chtějí zazářit jako kometa

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 16. 11. 2016 16:23
Za protiústavní a nepřijatelný považují ministři návrh poslanců na vrácení paragrafu o hanobení prezidenta republiky do přestupkového zákona. Za urážku hlavy státu by podle něj hrozilo až roční vězení. Předlohu podpořilo 64 poslanců hnutí ANO, ČSSD, KSČM a Úsvitu. Předsedové dvou vládních stran ji ale tvrdě zkritizovali. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se předkladatelé jen chtějí mediálně zviditelnit.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Tvrdou kritiku sklidila u vlády iniciativa části poslanců, kteří chtějí do trestního a pořádkového zákona vrátit paragraf o hanobení hlavy státu. Za urážku prezidenta by podle něj hrozilo až roční vězení.

Mezi 64 poslanci, kteří se pod návrh podepsali, je 27 komunistů, pět poslanců Úsvitu, ale i dohromady 30 zákonodárců z vládních ANO a ČSSD. Jejich vedení se od návrhu distancuje. O iniciativě svých poslanců prý nemělo tušení.

"Dozvěděl jsem se to z médií, byl jsem velice překvapený. Podle mě je ten návrh protiústavní, je to potírání svobody slova a demokracie. Nemůžeme se vracet k zákonům, které jsme tu měli za komunistického režimu," řekl k návrhu šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. "Považuji ten návrh za bezpředmětný, nešťastný a vzhledem k časové blízkosti svátku 17. listopadu za až nemístný. I to, kdo je propagátorem toho návrhu, jenom tu nešťastnost násobí," dodal jeho spolustraník, ministr obrany Martin Stropnický. Jak informovala ČT, dva signatáři návrhu, Petr Adam (nezařazený) a Stanislav Pfléger (ANO), svůj podpis ve středu stáhli. Adam to vysvětlil tím, že se obává zneužití, Pfléger pouze krátce sdělil, že udělal chybu.

Hlavním iniciátorem úpravy je poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. V důvodové zprávě mimo jiné uvádí: "Díky této úpravě by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám."

Převádět slovní projevy do trestní roviny je ale zcela nevhodné i podle ministra průmyslu Jana Mládka nebo ministryně sociálních věcí Michaely Marksové. "Urážka prezidenta by se v krajním případě měla odbýt maximálně pokutou, v žádném případě ne vězením," řekla.

Kritikou předkladatelů zákona nešetřil ani premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se předkladatelé chtějí návrhem jen zviditelnit. "Cílem takových návrhů je zazářit jako kometa, získat mediální pozornost a pak se opět ponořit zpět do té hromady návrhů, které v Poslanecké sněmovně vyčkají na to, až spadnou pod stůl okamžitě, jak skončí volební období," uvedl premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy