Ondráček: Klidně omezím svobodu slova. Napsat na Facebook "prezident je blbec" by bylo za přestupek

Barbora Němcová Barbora Němcová
15. 11. 2016 14:30
Čtyřiašedesát poslanců podalo návrh, aby byl obnoven trestný čin hanobení prezidenta. Předkladatel zákona Zdeněk Ondráček (KSČM) Aktuálně.cz řekl, že Česko podobný zákon potřebuje. Zákonodárci navrhují za porušení zákona až rok za mřížemi. Za to, že napíšete na Facebook "prezident je blbec", by vám ale podle Ondráčka nejspíš soud nehrozil. "Byla by to možnost posuzovat jako přestupek," upřesnil.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha – Česko potřebuje zákon proti hanobení prezidenta republiky, soudí komunistický poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Ten stál v čele šesti desítek zákonodárců, kteří takovou novelu navrhují. Podobný zákon byl přitom zrušen osm let po revoluci. "Možná jsme se mohli domnívat, že už ten zákon nepotřebujeme, a teď se k některým věcem vracíme," řekl Aktuálně.cz s tím, že v současné době zákon sice chrání úředníky, ale prezident by měl mít ochranu samostatnou.

Ondráček si od nového zákona, jehož maximální sankce je až roční vězení, slibuje, že začne fungovat jakási "generální prevence". "Lidi si uvědomí, že jsou tady některé instituce, ať je to úřad, nebo prezident republiky, ke kterým se máme nějakým způsobem chovat. Když se tak umíme chovat k soudci na soudě, proč bychom se tak nemohli chovat k ústavním činitelům, v tomto případě k prezidentu republiky?" ptá se.

Co by přesně naplňovalo termín hanobení prezidenta, Ondráčka nevysvětlil. Pokud by si však někdo na svůj Facebook napsal například "prezident je blbec", soud by ho nejspíš nečekal. "Tak to není hrubá urážka, to by asi musel přitvrdit, pokud by to měly být jen takovéto drobnosti, byla by to možnost posuzovat jako přestupek," upřesnil.

O omezování svobody slova ale podle něj rozhodně nejde. "Jestli se domníváme, že svoboda slova je v tom, být vulgární, já se to nedomnívám, a v tom případě budu klidně omezovat svobodu slova," dodal Ondráček.

Pokud však naopak uráží prezident, žádný postih na něj neplatí. "Prezident republiky má hmotně právní a procesně právní exempci, to znamená, že neuděláme nic," řekl s tím, že jeho chování mohou zhodnotit pouze občané u voleb. "On v podstatě může i krást. Může i zabít," dodal. Naopak upozornil na to, že pokud se urážky dopustí jeho mluvčí Jiří Ovčáček, je považován za fyzickou osobu a může mu hrozit postih.

To, že poslanci návrh podali dva dny před státním svátkem 17. listopadu, je podle něj čistě náhoda. "Je mi úplně jedno, jestli je 17. listopad, nebo 5. květen," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy