Původním záměrem poslanců bylo dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Sněmovna ale nakonec přijala obecnější formulaci, ve které chybí konkrétní částka peněz a okruh kulturních památek je definován mnohem obecněji.
Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše jde ale o výrazný posun.
Infobox
PROBLÉMY MUZEA A KNIHOVNY
Národní muzeum vážně poškodila bomba v roce 1945, střelba okupačních vojsk v roce 1968, odstřely při stavbě metra v roce 1978, stavba a provoz na magistrále, která prochází přímo pod muzeem...
"Pro nás je to skutečně výborná zpráva, teď už můžeme navrhnout konkrétnější rozpočet, o kterém se může dále jednat," řekl ředitel Lukeš deníku Aktuálně.cz. Podle něj nebylo dosud jisté, jestli se peníze na památky vůbec podaří někde získat.
Muzeum a knihovna na spadnutí
Rekonstrukce budov Národního muzea a Národní knihovny v Praze je přitom podle ředitelů obou institucí neodkladná. Při jednání ve sněmovně je podpořil i ministr kultury Vítězslav Jandák.
"Nepočítali jsme s tím, že destrukce památek bude pokračovat tak, jak pokračuje. Potřebujeme něco, co udrží a nebo alespoň zachrání ten stav tak, jak je," řekl Jandák.
Proti uvolnění dvou miliard z výnosů z privatizace ale už při prvním čtení předlohy protestoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že ve Fondu národního majetku tyto peníze nejsou. Upozornil, že pokud sněmovna v původním navrženém znění zákon schválí, tak vytvoří jen poukázku na případné budoucí příjmy.
Poslanci tak nakonec na návrh sněmovního kulturního výboru přijali znění, které bez konkrétního finančního vyčíslení umožňuje převod finančních prostředků "na podporu záchrany klenotů naší národní identity, a to na rekonstrukci Národního muzea, rekonstrukci Národní knihovny České republiky a záchranu architektonického dědictví ČR".
Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.