Palach nebyl první. V září 68 se upálil polský úředník

Pavel Baroch
1. 9. 2008 9:20
Aktuálně.cz má první knihu o Ryszardu Siwcovi

Praha/Varšava - Zhruba čtyři měsíce před tím, než se na Václavském náměstí upálil na protest proti sovětské okupaci student Jan Palach, stal se první živou pochodní 8. září 1968 polský humanista Ryszard Siwiec.

Upálil se při celorepublikových dožínkách na varšavském Stadionu Desetiletí, kde bylo na sto tisíc lidí včetně nejvyššího vedení polské komunistické strany.

U příležitosti čtyřicátého výročí tragické smrti přijíždí do Prahy Siewcův starší syn Wit, který se zúčastní i představení vůbec první knihy o svém otci. Jejím autorem je český historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Aktuálně.cz získala s předsihem výňatky z této publikace.

"Čtvrthodinu po poledni se takřka naproti tribuně, kde sedělo nejvyšší vedení strany a státu, polil rozpouštědlem a zapálil devětapadesátiletý muž. V rukou držel polskou národní vlajku, na které byla rukou napsaná slova odkazující na tradiční heslo polských revolucionářů: Za naši i vaši svobodu, čest a vlast," píše Blažek v knize Živá pochodeň na Stadionu Desetiletí.

Neuvěřilo ani Rádio Svobodá Evropa

Foto: www.pl.wikipedia.org

Polské tajné policii se událost podařilo na dlouhá léta dokonale utajit.

"Hořící postavu sice viděly tisíce účastníků, ale patrně pouze nejbližší přihlížející dokázali snad aspoň částečně pochopit, čeho byli svědky. O události se po několika dnech sice dozvěděla polská redakce Rádia Svobodná Evropa, ale její vedení nepovažovalo zprávu za důvěryhodnou a rozhodlo se jí nevyužít," píše Blažek.

Zprávu odvysílala stanice až později.

Na místě, kde se Siwiec upálil, našli vyšetřovatelé v aktovce čtyřiadvacet kusů strojopisného letáku, který začínal větou "Protestuji proti nevyprovokované agresi proti bratrskému Československu!" a končil slovy "Umírám proto, aby nezahynula svoboda!".

Na dalších třinácti nalezených listech bylo rukou napsáno "Pravda a lidstvo" a na dvou listech bylo rukou napsáno slovo "Pravda".

Dopis manželce

Milá Maryszo!

Neplač! Je to škoda sil a budeš je potřebovat, jsem si jist, že jsem právě kvůli tomu žil 60 let, odpusť, nebylo to jinak možné, aby nezhynula pravda, lidstvo, když svoboda umírá. Je to menší zlo, než smrt milionů, nejezdi do Varšavy, mně už nikdo, nic nepomůže, přijíždíme do Varšavy a píšu ve vlaku, proto je to nakřivo. Je mi tak dobře a cítím takový vnitřní mír - jako nikdy v životě! Milé děti, nezlobte maminku, učte se, protože to je teď Váš nejdůležitější úkol. Ať o Vás pečuje Bůh.

Líbá Vás otec.

Historik Blažek připomíná, že režisérovi Macieju Drygasovi se na počátku 90. let podařilo nalézt lidi, kteří byli svědky této události a přivedl je opět na Stadion Desetiletí.

Lidé protest nepochopili

Naprostá většina z nich říkala, že protest vůbec nepochopila. Totéž vyprávěl Leszek Łożyński, jehož fotografie hořící postavy jsou jediné, které se dochovaly:

"Všiml jsem si, že na fotografii - když ho doprovází již popáleného - stojí fotoreportéři, ale žádný nepořizuje snímky. Přihlíží nebo hovoří. Nikdo nepřiložil aparát k oku," vypověděl fotograf.

"Pár dnů předtím jsem se vrátil z Československa, kde jsem fotografoval naše vojáky v akci. A když jsem tady uviděl hořícího člověka, vůbec mě nenapadlo, že je možné ty dvě skutečnosti spojit."

Pečlivě připravený čin

Ryszard Siwiec, který se živil jako účetní, svůj čin pečlivě připravil. Jeho dcera Elżbieta našla v jeho pozůstalosti stručný scénář:

"Mezi jeho poznámkami jsem našla strategický plán činnosti. A je tu několik bodů. První zní takto: vstup na stadion - konečně vyřízený. Druhý: komu protesty? Třetí: jaká hesla? Čtvrtý: oblečení. Pátý: benzín a zápalky. Šestý: místo na stadionu. Sedmý: čas akce. Osmý: druhá zpověď a poslední. Takže to všechno bylo naplánované."

Tři domovní prohlídky v domě upáleného

Foto: www.pl.wikipedia.org

Hned po události na varšavském stadionu se rozjelo vyšetřování polské státní bezpečnosti, které vykonala i tři domovní prohlídky v Siwcově bytě v Přemyšli.

"Podle vzpomínek manželky Ryszarda Siwce k ní tehdy do bytu přišlo celkem třináct mužů v civilu: Řekli, že mají udělat prohlídku v mém domě. Říkám: Nemám tady muže, odjel. Kam odjel?  Říkám: Odjel do Tarnobrzegu, služebně. Určitě je teď v Dębicy, protože říkal, že se zastaví u rodiny. A jeden z nich říká: Odjel daleko dál, než do Dębice. A tehdy se ozval jiný: Přestaň, nic neříkej," píše ve své knize Petr Blažek. Rodina se o upálení otce dozvěděla až se zpožděním. 

Příslušníci tajné policie dům, kde Ryszard Siwiec bydlel, sledovali a zabavili jeho dopis na rozloučenou, který poslal manželce po své známé, s níž jel do Varšavy. Adresátce byl doručen teprve po více než dvaceti letech režisérem Maciejem Drygasem, který ho našel v archivu ministerstva vnitra.

Nařčení z alkoholismu

Histiorik Blažek uvedl, že rodina Ryszarda Siwce se po jeho smrti ocitla v těžké situaci.

"Žena zůstala sama s pěti dětmi, z nichž tři nebyly ještě dospělé. V Přemyšli se po Siwcově smrti navíc rozšiřovaly pomluvy, podle nichž byl alkoholikem. Také bylo podle vzpomínek rodiny zpochybňováno jeho psychické zdraví," napsal Blažek.

"Řada někdejších přátel se postupně od rodiny odvrátila a přestala se s ní stýkat. Vdova byla šikanována úřady, byla ji zatajována výplata renty a musela z nedostatku peněz prodat knihy svého manželka a jeho velkou sbírku dýmek.  Ačkoliv o tom chybí doklady, je velmi pravděpodobné, že pomluvy uměle rozšiřovala tajná policie, která se případu věnovala ještě několik dalších týdnů," dodal Blažek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy