Ozařování protonem vypadlo z vyhlášky. Kvůli penězům

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
11. 12. 2014 18:28
Ozařování zhoubných nádorů protony nakonec nebude běžnou léčbou, kterou by platily zdravotní pojišťovny. Protonové záření na poslední chvíli z úhradové vyhlášky vypadlo.
Foto: Proton Therapy Center

Praha - Zvrat. Ozařování zhoubných nádorů protony nakonec nebude běžnou léčbou, kterou by platily zdravotní pojišťovny. Ještě na konci minulého měsíce přitom vedení resortu plánovalo, že protonovou léčbu do úhradové vyhlášky zařadí. Teď ale couvlo. Protonové záření ze sazebníku na poslední chvíli vypadlo.

„Protonovou léčbu jsme skutečně vyřadili. Důvodem byla cena. Samo pražské protonové centrum totiž přišlo s tím, že se mu nelíbí, jak je stanovena kalkulace výkonu,“ vysvětlila ve čtvrtek sněmovnímu výboru pro ekonomiku ve zdravotnictví úřednice ministerstva Lenka Poliaková.

Ministerstvo zdravotnictví podle ní nechtělo protonové centrum poškodit, odsunulo proto jednání o ceně na neurčito. „Dořešíme to během příštího roku,“ doplnila Poliaková.

Ozařovat se bude stále jen na vyžádání onkologů

Do té doby budou pojišťovny pokračovat v dosavadním režimu – budou platit protonovou terapii jen těm pacientům, kterým dají individuální doporučení onkologové ze specializovaných center.

Kolik pacientů posílá na protonovou terapii VZP?

Rok 2013

  • v  Mnichově 10 pacientů (z toho 1 dítě)
  • v Praze 10 pacientů (z toho 4 děti)

Rok 2014 (k 28. 10. 2014)

  • v Mnichově 6 pacientů (žádné dítě)
  • v Praze 24 pacientů (z toho 7 dětí)

Nejčastější diagnozy

  • dospělí pacienti - nádory centrálního nervového systému a paranasálních dutin
  • děti - nádory entrálního nervového systému 

 (Zdroj: VZP)

Pacienty budou posílat dle dohody buď do pražského centra v areálu Nemocnice Na Bulovce, nebo do Mnichova v sousedním Německu, kde je cena léčby podle pojišťoven levnější. „Třetině pacientů, kterým byla léčba doporučena, jsme proto uhradili léčbu právě tam,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle šéfa sněmovního zdravotního výboru a současně člena správní rady VZP Rostislava Vyzuly (ANO) měla být původně protonová terapie hrazena z pojištění od července, a to hlavně u dětí s nádory hlavy. Pražské protonové centrum mělo podle návrhu vyhlášky dostávat kolem 19 tisíc korun za jednu frakci ozáření. „Protonové centrum ale chtělo výrazně víc, ke shodě proto nedošlo. Protonová terapie proto v sazebníku nebude,“ potvrdil Vyzula.

Česko by se mělo zajímat o ceny v Nizozemsku a Itálii

Jednání přesto podle něj pokračují. „Nějaká smlouva s pojišťovnou by se podepsat měla, aby nemuseli všichni naši pacienti jezdit až do Mnichova. Je to nepraktické,“ řekl. Ministerstvo zdravotnictví si podle něj zřejmě bude muset zajet pro inspiraci do Nizozemska nebo do Itálie, kde podobná protonová centra také stojí. „Podle toho, jaké ceny mají nastaveny tam, bychom se mohli orientovat i u nás,“ dodal Vyzula.

Pražské protonové centrum se ve čtvrtek ke změně nevyjádřilo.

Léčbu protonovým zářením poskytuje v Česku jediné zdravotnické zařízení - soukromé centrum Proton Therapy Center, které stojí v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce. Otevřeno bylo v prosinci roku 2012, jeho stavba stála 3,5 miliardy korun.

Pochybnosti řeší protikorupční policie

Klinika se ale od počátku potýká s problémy. Zdravotní pojišťovny s ní nechtějí podepsat smlouvu, léčba je podle nich v Praze příliš drahá. Výhodnější ceny prý nabízí podobné zařízení v německém Mnichově.

Vznik centra navíc provázely podezřelé okolnosti. Protikorupční policie se například zajímala o to, jak vznikla smlouva o smlouvě budoucí, kterou před osmi lety podepsal nucený správce VZP Antonín Pečenka. Svůj souhlas ke smlouvě připojil i přes to, že neměl jako nucený správce vytvářet další závazky.

Podle smlouvy se mělo v centru léčit kolem 1600 pacientů za miliardu korun, a to po dobu patnácti let. Do ozařování všech pacientů v Česku přitom ročně plynou asi dvě miliardy korun. VZP proto označila smlouvu za neplatnou. Letos v červenci oznámila, že dostala verdikt arbitrů, kteří jí dávají za pravdu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy