Ovčáček znovu kritizoval Peroutku, článek ale pořád nenašel

ČTK ČTK
17. 2. 2015 13:17
Zemanův mluvčí potvrdil, že pátrání po stati nazvané Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost se ujal především on sám.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Kdyby Ferdinand Peroutka po okupaci v roce 1939 mlčel, zůstal by novinářem, uvedl na adresu některých článků slavného československého žurnalisty mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Sporný článek o Adolfu Hitlerovi, který Zeman Peroutkovi připsal v projevu k výročí holocaustu, mluvčí ale zatím nenašel.

Ovčáček v úterý potvrdil, že pátrání po stati nazvané Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost se ujal především on sám.

Nechceme nic uspěchat

"Nechceme nic uspěchat, postupujeme velmi pečlivě, a to zpětně od roku 1939," popsal hledání článku, jehož existenci už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident na jeho existenci ale trvá.

K pročítání jiných Peroutkových článků mluvčí poznamenal, že "odhalují myšlenkový a ideový základ oficiální reprezentace druhé republiky a protektorátu Čechy a Morava".

Citoval přitom ze dvou příspěvků z dubna 1939, v nichž Peroutka psal o oslavách padesátin Hitlera a o "nové ústavě" v Čechách a na Moravě po nacistické okupaci v březnu 1939.

Tato ústava měla vycházet mimo jiné z Hitlerova diktátu prezidentu Emilu Háchovi a Češi se jí podle autora měli "držet s vášní, jaké se Chodové drželi svých výsad".

"Tento a podobné články nelze než glosovat slovy, že kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem," komentoval to Ovčáček.

Omlouvat se nebude

Historik Zídek i Společnost Ferdinanda Peroutky zpochybnili i další část Zemanova projevu k výročí holocaustu, v níž Peroutkovi připsal citát "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Společnosti rovněž vadí, že dal známého novináře, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech, do souvislosti s fascinací intelektuálů nacismem.

Prezidenta vyzvala, aby svá slova doložil, nebo se omluvil. Zeman to ale odmítl a na svých výrocích trvá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy