Ovčáček znovu kritizoval Peroutku, článek ale pořád nenašel

ČTK ČTK
17. 2. 2015 13:17
Zemanův mluvčí potvrdil, že pátrání po stati nazvané Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost se ujal především on sám.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Kdyby Ferdinand Peroutka po okupaci v roce 1939 mlčel, zůstal by novinářem, uvedl na adresu některých článků slavného československého žurnalisty mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Sporný článek o Adolfu Hitlerovi, který Zeman Peroutkovi připsal v projevu k výročí holocaustu, mluvčí ale zatím nenašel.

Ovčáček v úterý potvrdil, že pátrání po stati nazvané Hitler je gentleman v časopisu Přítomnost se ujal především on sám.

Nechceme nic uspěchat

"Nechceme nic uspěchat, postupujeme velmi pečlivě, a to zpětně od roku 1939," popsal hledání článku, jehož existenci už dříve zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident na jeho existenci ale trvá.

K pročítání jiných Peroutkových článků mluvčí poznamenal, že "odhalují myšlenkový a ideový základ oficiální reprezentace druhé republiky a protektorátu Čechy a Morava".

Citoval přitom ze dvou příspěvků z dubna 1939, v nichž Peroutka psal o oslavách padesátin Hitlera a o "nové ústavě" v Čechách a na Moravě po nacistické okupaci v březnu 1939.

Tato ústava měla vycházet mimo jiné z Hitlerova diktátu prezidentu Emilu Háchovi a Češi se jí podle autora měli "držet s vášní, jaké se Chodové drželi svých výsad".

"Tento a podobné články nelze než glosovat slovy, že kdyby Ferdinand Peroutka v té době mlčel, tak by zůstal novinářem," komentoval to Ovčáček.

Omlouvat se nebude

Historik Zídek i Společnost Ferdinanda Peroutky zpochybnili i další část Zemanova projevu k výročí holocaustu, v níž Peroutkovi připsal citát "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Společnosti rovněž vadí, že dal známého novináře, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech, do souvislosti s fascinací intelektuálů nacismem.

Prezidenta vyzvala, aby svá slova doložil, nebo se omluvil. Zeman to ale odmítl a na svých výrocích trvá.

 

Právě se děje

Další zprávy