Otázky a odpovědi: Jak kvetl byznys s lístky na fotbal

Domácí Domácí
22. 7. 2009 13:55
Projděte si kauzu, v níž policie obvinila bývalého vysokého státního úředníka, člena ČSSD
Přímým předchůdcem Europassu byl Roteiro, se kterým se hrálo na Euru 2004.
Přímým předchůdcem Europassu byl Roteiro, se kterým se hrálo na Euru 2004. | Foto: Adidas

O&O - Český fotbal, jehož prestiž klesla po sérii prokázaných případů uplacených zápasů k nule, dostal další ránu. Při policejní razii se museli z korupce zodpovídat další (nyní již někdejší) vlivní členové fotbalového svazu.

Tentokrát kvůli prodeji vstupenek na fotbalové Euro v roce 2004. Obviněn z krácení daní byl zatím někdejší vysoký státní úředník a politik ČSSD Ladislav Malý, který šéfoval společnosti Fotbal Trading, prostřednictvím které svaz nabízí lístky na zápasy fanouškům a komerčním subjektům.

Připravili jsme pro vás Otázky a odpovědi k této nejnovější aféře.

 

Foto: Aktuálně.cz

Co přesně policisté sledují

Foto: Aktuálně.cz

Policie vyšetřuje nesrovnalosti související s prodejem vstupenek na mistrovství Evropy ve fotbale v Portugalsku v roce 2004. Konkrétně část transakce, kdy šly vstupenky přes společnost Fotbal Trading fanouškům. Dělo se tak přes cestovní kancelář Čedok, která zájezdy na mistrovství prodávala.

Bývalý předseda ČMFS Pavel Mokrý uvedl, že policie prověřuje podezření, podle něhož 31 miliónů z Čedoku neprošlo účetnictvím Fotbal Tradingu.

Což by znamenalo daňový únik. Tomu nasvědčuje i fakt, že jedinému dosud obviněnému muži v této kauze, připisuje policie trestný čin krácení daně.

Foto: Aktuálně.cz

Jak se obchoduje se vstupenkami

Foto: Aktuálně.cz

Fotbalový svaz lístky získává od evropské fotbalové federace UEFA.

Ta mu je pošle a z účtu ČMFS si strhne odpovídající částku. V roce 2004 mělo jít v přepočtu o 49 miliónů korun.

Vstupenky distribuovala již zmiňovaná svazová firma Fotbal Trading, část lístků rozprodala mezi fanoušky, část poslala další svazové společnosti STES, která je rozdala mezi sponzory či VIP osoby.

Foto: Aktuálně.cz

Co je společnost Fotbal Trading

Foto: Aktuálně.cz

Dnes už je firma v likvidaci.

Založil ji podle obchodního rejstříku Českomoravský fotbalový svaz v roce 1992, ČMFS byl současně i jediným akcionářem. Ve statutárních orgánech této společnosti figurovalo devět osob, pět členů představenstva, tři členové dozorčí rady a jeden prokurista.

Foto: Aktuálně.cz

Kdo je vyšetřován

Foto: Aktuálně.cz

Policie v úterý ráno zatkla tři osoby: bývalého předsedu Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) a současného ředitele 1. FC Brno Pavla Mokrého, bývalého člena výkonného výboru ČMFS Václava Chválu a někdejšího náměstka ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ladislava Malého.

Ladislav Malý byl v době Euro 2004 generálním ředitelem Fotbal Trading. Vyslechl si obvinění z krácení daně, hrozí mu pět až 12 let vězení.

Pavel Mokrý a Václav Chvála, další funkcionáři, které policie zadržela a předvedla, byli v té době členy představenstva této společnosti. Oba byli propuštěni bez sdělení jakéhokoli obvinění.

Foto: Aktuálně.cz

Kdo je Ladislav Malý

Foto: Aktuálně.cz

V době portugalského šampionátu byl generálním ředitelem Fotbal Trading, byl zároveň také jediným zaměstnancem společnosti (ostatní byli do funkcí voleni).

Dříve působil jako náměstek na ministerstvu školství, na starosti měl tělovýchovu a sport a například také jednání státu se Sazkou. Je členem ČSSD, za stranu kandidoval, v současnosti zastává post předsedy dozorčí rady SK Kladno.

Foto: Aktuálně.cz

Proč se mluví o mstě

Foto: Aktuálně.cz

Razie proběhla jen krátce poté, co se zcela vystřídalo vedení ČMFS; do čela se posadil Ivan Hašek a obklopil se svými lidmi. Hašek a jeho lidé se o pozice v čele svazu pokoušeli už dříve, neúspěšně. Všichni nyní odmítají, že by měli s vyšetřování co společného a že by šlo o vyřizování účtů. 

 

Právě se děje

Další zprávy