Zvednou tašku a zlomí si ruku. Nemoc zvanou tichý zloděj se v Česku nedaří odhalovat

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
Aktualizováno 14. 4. 2023 10:20
Statisíce Čechů trpí řídnutím kostí, mnozí však o tom nevědí. Že mají osteoporózu, zjistí až ve chvíli, kdy se jim kosti začnou lámat, křivit páteř a deformovat postava. Specializovaných lékařů je málo a pacienti se k nim dostávají až v pozdním stadiu nemoci. Zlepšit by se situace mohla už letos. Od dubna mohou hustotu kostí vyšetřovat i praktičtí lékaři a gynekologové.
Vladimír Palička z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové popisuje pomocí ilustrace průběh onemocnění osteoporózou (archivní snímek)
Vladimír Palička z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové popisuje pomocí ilustrace průběh onemocnění osteoporózou (archivní snímek) | Foto: ČTK

Nejprve ji bolela záda, měla problémy se štítnou žlázou a laboratorní odběry ukazovaly nízkou hladinu hořčíku. Osmatřicetiletou Petru Touškovou odeslal lékař na osteologii, tedy ke specialistovi na léčbu kostí. "Ukázalo se, že mám osteoporózu spodní části páteře, která postupuje do kyčlí. Stav odpovídá sedmdesátiletému seniorovi," popisuje diagnózu. Pracovat může, jen když jí to bolesti dovolí. "Musím chodit na injekce a rehabilitace," říká.

Osteoporóza je jedním z nejčastějších onemocnění kostí, v Česku jí trpí okolo 800 tisíc lidí. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky navíc nemoci přibývá. Lékaři jí přezdívají "tichý zloděj", protože se často rozvíjí bez příznaků. "Úbytek kostní hmoty mnohdy odhalíme, až když si pacienti způsobí zlomeninu. Stačí, že upadnou nebo zvednou těžkou tašku s nákupem," vysvětluje osteoložka Jana Šáriková z Nemocnice Hořovice.

Přestože se léčí hlavně lidé nad 50 let, nevyhýbá se nemoc ani mladším. Hrozí osobám s nízkou tělesnou hmotností, kuřákům či těm, kdo pijí více alkoholu. "U mladých může vznikat následkem jiných onemocnění nebo léků, třeba dlouhodobého užívání kortikoidů," doplňuje Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Pokud se zdravotníkům podaří odhalit řídnutí kostí včas, dá se dobře léčit. Velká část pacientů se však k odborníkům dostane pozdě.

V odhalování osteoporózy si Česko podle organizace International Osteoporosis Foundation vede téměř nejhůř v Evropě. V porovnání s dalšími devětadvaceti státy je na 26. místě. Horší je pouze Kypr, Malta a Lucembursko. "Až 80 procent českých pacientů se neléčí. Nemáme dost pracovišť, která by mohla lidi vyšetřit. Dosud mohli testovat pouze osteologové ve specializovaných centrech," upozorňuje Šonka.

Ročně řeší čeští lékaři zhruba 91 tisíc zlomenin způsobených řídnutím kostí. Zejména u starších lidí se k těmto zraněním přidávají vážné komplikace.

Kdy lidé onemocní řídnutím kostí

Osteoporóza se často vyvíjí bez příznaků. Řídnutí kostí může být dlouho bezbolestné nebo se projevovat jen bolením zad či křivením páteře. Lidé by měli být obezřetní hlavně v případech, kdy mají k nemoci předpoklady.

  • věk nad 50 let
  • menopauza
  • někdo z rodiny onemocněním trpěl
  • nedostatek vápníku a vitaminu D
  • nízká hmotnost
  • hormonální onemocnění a nemoci štítné žlázy
  • revmatoidní artritida, rakovina
  • dlouhodobé užívání léků, včetně některých antidepresiv, léků proti rakovině
  • kouření, nadměrná konzumace alkoholu
  • nedostatek fyzické aktivity

"Dá se říct, že jde o civilizační chorobu. Přibývá jí i proto, že se lidé dožívají podstatně vyššího věku než dříve," upozorňuje Šáriková. S postupujícím věkem tělo produkuje více parathormonu, jehož následkem se z kostí odbourává vápník a dochází k jejich řídnutí.

Nemocným hrozí především fraktura krčku stehenní kosti, která v Česku ročně postihne více než 17 tisíc lidí. Zraněný nemůže chodit, starší pacienti na lůžku ztrácejí imunitu, trpí proleženinami a snadno onemocní bakteriální infekcí. Často podlehnou zápalu plic. "Každý rok na tuto zlomeninu umírá až 20 procent zraněných, dalších 30 procent zůstává nesoběstačných," říká Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Právě ta spustila od letošního dubna plošný screeningový program a začala lékařům hradit nové výkony, včetně dotazníku, který má u lidí odhalit riziko osteoporózy. Jednou za dva roky by jej měly dostat ženy po menopauze a muži starší 65 let. Pokud odhalí vyšší riziko onemocnění, podstoupí pacient bezplatné specializované vyšetření denzitometrem, tedy rentgenovým přístrojem pro odhalení hustoty kostí.

Pořídit si ho může i praktický lékař nebo gynekolog a vyšetření dělat ve své ordinaci. "Stojí ale zhruba dva miliony korun, navíc se na jeho výrobu dlouho čeká. Lékař také musí počítat s tím, že k němu budou pacienty posílat i další kolegové," vysvětluje šéf praktiků Šonka. Praktičtí lékaři by také nově měli předepisovat léky na osteoporózu, což by mohlo ulevit specialistům. Osteologové tak získají víc prostoru pro vážně nemocné.

S prevencí mohou lidé začít sami, dříve, než komplikace přijdou. Hlavní příčinou osteoporózy je nedostatek vápníku v jídle. Tělo si ho pak odebírá z kostí. Je proto důležité doplňovat ho každý den, třeba z mléčných výrobků nebo doplňků stravy. "Pomoci mohou i vitaminy, pohyb a slunce. Vitamin D je hned po vápníku druhým nejdůležitějším stavebním kamenem kostí," připomíná osteoložka Šáriková.

 

Právě se děje

Další zprávy