OSN kritizuje Česko kvůli lidským právům. Vlády mlčí

ves
27. 7. 2007 15:50
OSN vadí, že si Češi nemůžou stěžovat na policisty u nezávislého orgánu
Snímek z demonstrace proti nechtěným sterilizacím.
Snímek z demonstrace proti nechtěným sterilizacím. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zajistěte občanům možnost, stěžovat si u nezávislého orgánu na policisty. Odškodněte oběti nezákonné sterilizace, odstraňte klecová i síťová lůžka a školte lékaře v oblasti lidských práv pacientů. Ukončete segregaci romských žáků ve školách.

Tak zní některá doporučení Výboru pro lidská práva při OSN, který vypracoval zprávu o dodržování Mezinárodního paktu o občanských a politických právech v Česku.

"Apelujeme na českou vládu, aby začala tato upozornění brát vážně," říká právník české Ligy lidských práv David Zahumenský. Podle něj stejnou kritiku už Česko sklidilo i od dalších mezinárodních institucí. "Liga lidských práv má vypracovány zcela konkrétní návrhy, které by situaci pomohly zlepšit."

Podle ligy se situace ve zmíněných oblastech u nás nezlepšuje a kritika zůstává.

Příkladem může být například zmíněné znevýhodňování romských dětí ve školách. "Členům Výboru neušlo, že ačkoli Česká republika formálně zrušila kategorii "zvláštních škol", v základním vzdělávání stále přetrvává faktická segregace romských žáků; doporučil vládě, aby přijala opatření, která tuto závadnou situaci ukončí," uvádí tisková zpráva Ligy lidských práv.

Výbor OSN kritizuje i to, kolik romských dětí je vychováváno v dětských domovech, podle nich je tak porušováno jejich právo na rodinný život.

Tento stav se v Česku netýká jen malých Romů. Obecně je v České republice nejvíce dětí z celé Evropské unie odebíráno z rodin. Často je navíc důvodem finanční situace rodiny.

O takovém případu rodiny Wallových ČTĚTE VÍCE: Stát vzal děti neprávem. Evropa to ví, Česko mlčí

OSN vadí, že zlepšení nevidí ani v jiných oblastech například žádný z lékařů, který provedl neoprávněné sterilizace ženám v Česku, nebyl trestně stíhán a oběti dodnes nedostaly odškodnění.

Ombudsman Otakar Motejl hovořil o odškodnění žen minulý týden s ministryní Džamilou Stehlíkovou. Konkrétní termín či výše sumy ale nepadly.

Další podstatnou výtkou je i fakt, že stížnosti na policisty řeší inspekce, která spadá, stejně jako policie, pod ministrstvo vnitra.

"Nerespektování svých dřívějších doporučení českou vládou kritizuje Výbor o to víc, že stále neubývá stížností na špatné zacházení ze strany policistů, ke kterému podle něj dochází především během zatýkání a vazby a dotýká se zvlášť zranitelných skupin obyvatel," uvádí Liga lidských práv.

Podle výboru OSN zůstávají často policisté, kteří poruší něčí lidská práva, beztrestní.

 

Právě se děje

Další zprávy