reklama
 
 

Osm procent pro učitele je posun, ještě ale nekončíme, ujišťuje Valachová

AKTUALIZOVÁNO 17. 6. 2016
V novém návrhu státního rozpočtu se objevilo sedm miliard navíc pro školství. Peníze by měly zajistit osm procent navíc k platu učitele, pět procent pro ostatní pracovníky ve školství a také pokrytí vyššího počtu dětí ve školách. Ministryně školství Kateřina Valachová nový návrh ministerstva ocenila, dál ale trvá na desetiprocentním nárůstu platů, který požadují školské odbory.

Praha - Učitelé by si v příštím roce mohli polepšit o osm procent, ostatní pracovníci ve školství o pět. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) uklidňuje školské odbory, které požadují desetiprocentní nárůst a hrozí zářijovými stávkami. „Zatím nejsem úplně spokojená, ale ještě nekončíme. Rozpočet se schvaluje ke konci září, takže ještě je čas,“ řekla ministryně.

S návrhem na osmi- a pětiprocentní nárůst přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO), který původně chtěl učitelům přidat jen pět procent. Valachová v pátek uvedla, že dál trvá na 10 procentech. Ocenila ale, že Babišem přislíbená suma na školství je už teď o 7 miliard vyšší než jeho původní návrh.

Kromě peněz na platy částka také zahrnuje sumu 1,4 miliardy korun, která pokryje nárůst dětí ve školách. Pokud by tyto peníze v rozpočtu nebyly, musel by se vyšší počet žáků a studentů pokrýt právě z financí na učitelské platy.

"Z tohoto pohledu se zdá, že bych si nemusela tak moc stěžovat, ale vzdělávání a školství bylo dlouhodobě zanedbáváno, takže rozhodně budu chtít výhled na následující roky," uvedla Valachová s tím, že je třeba, aby se ohodnocení učitelů posunulo alespoň k úrovni průměrné mzdy.

O rozpočtu bude vláda znovu jednat příští středu.

Většina absolventů pedagogických škol míří mimo obor

Ministryně se také rozhodla z rozpočtu svého úřadu pro příští akademický rok přidat dalších 20 milionů korun pedagogickým fakultám. Celkem tak dostanou 70 milionů.

Fakulty by měly peníze podle ministryně použít především na to, aby prohloubily povinnou praxi a udržely své absolventy ve školství. Momentálně jich víc než 60 procent brzy po promoci míří mimo obor. „V kombinaci s tím, že silné ročníky dětí teď z mateřských škol míří na základní školy, to samozřejmě míchá našemu školství smrtelný koktejl. Je jasné, že zejména v aglomeracích, jako je Praha nebo Brno, se vypořádáváme se situací, kdy hrozí, že nebudeme mít dost učitelů,“ upozornila Valachová.

Ministryně o financování školství hovořila poté, co strávila dopoledne se studenty vybraných středních škol a gymnázií. Ocenila úspěšné maturanty i vítěze debatních nebo dějepisných soutěží.

autor: Markéta Šrajbrová | 17. 6. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama