Opozice chce vyšetřovací komisi, jež by posoudila vliv autoritářských režimů na Česko

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2018 15:13
ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN chtějí vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila vliv cizích autoritativních režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit. V pondělí to oznámili na společné tiskové konferenci. Opoziční strany takto reagují na výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství, které upozorňovaly na sílící špionážní aktivity Číny a Ruska.
Lídři opozičních stran.
Lídři opozičních stran. | Foto: ČTK

Sněmovna návrh na ustavení komise zařadila na program své nynější schůze. Hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM ale odmítla požadavek poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové na pevný termín projednávání návrhu, který podpořila i bývalá ministryně obrany a poslankyně ANO Karla Šlechtová. Bez pevného zařazení hrozí, že se Sněmovna k ustavení komise do Vánoc nedostane. Langšádlová chtěla, aby dolní komora návrh projednala 18. prosince.

Vyšetřovací komise by se měla zabývat informacemi o hrozbách pro Česko ze strany cizích států, mohla by také hledat inspiraci pro zlepšení situace v ČR u zemí, které už se podobnou problematikou zabývají déle. "Cílem je přijít s konkrétními návrhy opatření v oblasti exekutivy i legislativy, aby naše země byla odolnější vůči těmto vlivům, které mají vyloženě destruktivní vliv na naši demokracii," řekla Langšádlová.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) podotkl, že parlamentní vyšetřovací komise, které se zabývají vlivem cizích mocností, má řada demokratických zemí, zmínil například Spojené státy. Podle něj musí Sněmovna vytvořit nástroje, které by analyzovaly bezpečnostní hrozby pro Česko.

Jan Lipavský (Piráti) prohlásil, že Česko musí zůstat suverénní zemí a nesmí se stát provincií silnějšího státu nebo bojištěm cizích mocností. Vyšetřovací komise by k tomu podle něj měla přispět. "Je to zaměřeno především proti Rusku a Číně, tak o tom hovoří i zprávy, které byly zveřejněny tajnými službami. Ale režimů, které nás ohrožují, je samozřejmě více," řekl.

Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek uvedl, že lidovci se chtějí v komisi zasazovat o vznik účinných nástrojů, které by eliminovaly vliv cizích mocností na českou politiku. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský považuje za roli Sněmovny, aby hájila bezpečnostní zájmy Česka. Premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman podle něj hrozbu ze strany Ruska přehlížejí.

 

Právě se děje

Další zprávy