Opencard bude konečně naše, chlubí se Praha

Michal Štůsek Michal Štůsek
14. 12. 2009 15:19
Město získalo od firmy Haguess licenci, příští rok navíc vypíše otevřené výběrové řízení na nového provozovatele Centra kartových služeb

Praha - Pražský magistrát získal od společnosti Haguess licenci na Opencard. Nad projektem, který byl v posledních týdnech podroben ostré kritice, tak získá plnou kontrolu.

"Vedli jsme náročná pětidenní jednání, jejichž výsledkem je to, že se podaří za náklady, o nichž hovoří mnou zadaný forenzní audit (888 milionů - pozn. red.), získat 650 tisíc karet i s licencemi, takže se město stane skutečným pánem nad projektem Opencard," nechal se slyšet první náměstek primátora Rudolf Blažek.

Podle mluvčího města Jiřího Wolfa to v praxi znamená, že Praha výrazně ušetří. Za 650 tisíc karet měla původně zaplatit přes miliardu korun, nové podmínky cenu srazily na necelých 900 milionů.

"Částka 888 milionů korun, s níž operuje audit, bude z hlediska nákladů překročena jen o 10 milionů. Oproti původním dohodám město uspoří 121 milionů korun," vysvětlil Wolf.

Tím klesnou náklady za jednu Opencard z 2400 korun na 1380. To lze i přes rozlišné technologie srovnávat s cenou Plzeňské karty, zní z magistrátu.

Wolf dodal, že město připravuje na první pololetí příštího roku vypsání otevřeného výběrového řízení na nového provozovatele Centra kartových služeb. Do té doby bude Praha spolupracovat podle změněných podmínek s Haguessem.

Opencard funguje jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Pražané také mohou tímto průkazem platit parkovné.

Další funkce ale město dosud nezprovoznilo. Nezávislý audit ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Ten nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy