reklama
 
 

Živě: Vyznamenání se dává za službu státu, ne za přátelství s prezidentem, kritizoval Drahoš Zemana

Aktualizováno 16. 11. 2017 17:01
Sledujte debatu živě na DVTV. | Video: |  05:05
reklama
Předvolební debata prezidentských kandidátů v krajské vědecké knihovně v Liberci startuje v 16:30. Diskuse, kterou moderuje Martin Veselovský z DVTV, se účastní se jí Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislava Kulhánek a Mirek Topolánek. Současný prezident Miloš Zeman se debaty nebude účastnit, protože se rozhodl, že při obhajobě svého mandátu nebude vést kampaň.

Živě: Vyznamenání se dává za službu státu, ne za přátelství s prezidentem, kritizoval Drahoš Zemana

reklama
18:35

Předvolební debata v Liberci skončila.

18:15
 

Západ, nebo východ? Všichni kandidáti odpověděli, že Česko patří na západ. Jen Hannig odpověděl "střed".

18:08
Petr Hannig

"Budu prezidentem všech občanů České republiky, ne lobbistů," reagoval Hannig na otázku, jestli nebere za svou slabinu to, že na svém transparentním účtu nemá téměř žádné peníze. 

18:02
Mirek Topolánek

"Nejmenuji se Marek Dalík, jmenuji se Mirek Topolánek," říká bývalý premiér.

17:54
Petr Hannig

"Ne, nejsme ve Spojených státech," má na tuto otázku jiný názor Petr Hannig.  "Ano, jsme v ČR," reaguje Fischer.

17:53
Mirek Topolánek

Má veřejnost právo znát zdravotní stav prezidenta? I tuto otázku řeší kandidáti na předvolební debatě. "Je to vrchní velitel ozbrojených sil, proboha," říká Topolánek. "Jako je zpráva o stavu Unie, měla by být zpráva o stavu prezidenta. Vůbec by mi nevadilo, kdyby Zeman odjel do lázní a oznámil to. Nebyl by první," myslí si bývalý premiér.

17:40
Pavel Fischer

Řeč přišla také na oblíbené povolební téma - obecné referendum. Kromě Hanniga nikdo nepodporuje takový zákon, který by umožňoval lidem rozhodovat o jakékoliv otázce. "Když se podíváte do Londýna, tam se teď řeší, jaký typ manipulace předcházel hlasování o brexitu," vysvětluje.

17:36
Jiří Hynek

Prezidenta Zemana kritizoval také Jiří Hynek. "Nikomu z vás - jsou tu studenti - by se nelíbilo, kdybyste dokončili studium a nebyli pozvaní na promoci. Jak k tomu přijde profesor, kterého prezident odmítá jmenovat?" říká Hynek, který si se Zemanem jinak v řadě oblastí, například kritičnosti k Bruselu, relativně rozumí.

17:33
Jiří Drahoš

Jiří Drahoš nepřímo kritizoval současného prezidenta Miloše Zemana. "Vyznamenání jsou udělována za službu státu a společnosti. Ne za přátelství s panem prezidentem," prohlásil. 

17:32
Michal Horáček

"Mluví se o bezpečnostních rizicích, o tom, že kvůli nim jsou na Hradě rámy, ale podle mě jsou větší riziko lidi bez prověrky, lidi, o jejichž minulosti nic nevíme, lidi, kteří tou branou bez problému projdou," říká Horáček a zmiňuje třeba jméno vlivného prezidentova poradce Martina Nejedlého.

17:29

Podle odhadů reportéra Aktuálně.cz sleduje na místě debatu zhruba 150 lidí.

17:27
Petr Hannig

Petr Hannig by se nebránil změně systému na poloprezidentský. 

17:26
Pavel Fischer

Padla také otázka, jaké by měly být prezidentské pravomoci. "Tohle už není legrace. Nesahejme na ústavu," řekl Pavel Fischer a sklidil potlesk z publika i od uznale přikyvujícího Topolánka.

17:24
Petr Hannig

Petr Hannig dál baví přítomné v sále. Na otázku na prezidentské milosti odpověděl: "No, já bych radši ještě mluvil o tom, proč nekandidují ženy."

17:04
Jiří Drahoš

"Mohou za to i někteří politici, kteří nás straší. Prezident je ten, který by měl věci pojmenovávat, proti některým věcem protestovat, nazvat je pravým jménem. Nesouhlasím ale s tím, že by česká společnost byla rasistická a xenofobní," komentuje Drahoš stav české společnosti. A sklízí potlesk.

16:59

Zajímavý moment. Jednoslovné odpovědi na dotaz, zda kandidáti stojí o hlasy lidí, kteří vulgárně komentovali fotku z teplické základky. Téměř všichni říkají, že ne. Hilšer, že ano. Hannig tvrdí, že fotku neviděl a nemůže ji komentovat, protože nemá čas brouzdat po sociálních sítích.

16:56
Jiří Hynek

"Zaskřípal bych zuby, ale spolupracoval bych s ním, protože to je povinností prezidenta," komentoval vztahy s Babišem Jiří Hynek.

16:55
Mirek Topolánek

"Babiš je pro mě ohrožení polistopadového vývoje, ale vztah bych s ním měl profesionální, protože jinak to nejde," řekl Mirek Topolánek, který připustil, že si s Babišem tykal.

16:52

Kandidáti vesměs zvolili černé společenské boty. Jiří Hynek, který je jediný bez kravaty, má vycházkovou obuv s bílými tkaničkami, Jiří Drahoš nazul hnědou obuv. Pavel Fischer si krátí čas s mobilním telefonem, pokud zrovna nemá slovo.

16:50
Twitter

Petr Hannig by postupoval stejně jako Miloš Zeman.

autoři: Jan Wirnitzer, Domácí | 16. 11. 2017 16:10

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama