Ombudsman nechce dohlížet na zdravotně postižené

ČTK ČTK
9. 12. 2013 15:42
Podle Varvařovského není úřad koncipován tak, aby působil i v této oblasti
Pavel Varvařovský.
Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ombudsman Pavel Varvařovský se staví proti tomu, aby zákonodárci rozšířili jeho působnost o monitorování práv lidí se zdravotním postižením.

Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. K monitoringu se ČR nedávno zavázala podpisem Úmluvy OSN o právech zdravotně postižených. Varvařovský upozorňuje na to, že jím řízený úřad není po právní stránce koncipován tak, aby působil i v této oblasti.

Když se ČR zavázala, že bude nově dohlížet na to, jak jsou chráněna práva zdravotně postižených, začalo ministerstvo práce a sociálních věcí zvažovat, jak tento monitoring zajistit. Ve svém písemném materiálu k věci navrhlo pověřit tím ombudsmana.

Varvařovský se proti tomu nyní ohradil. Upozornil písemně ministerstvo, že kancelář veřejného ochránce práv není "sběrnou institucí" pro nejrůznější agendy, ke kterým se Česká republika smluvně zavázala.

Ombudsman také uvedl, že již jeho předchůdce Otakar Motejl se opakovaně ohrazoval vůči této praxi a kritizoval snahu začlenit agendu lidských práv, a to včetně oblasti diskriminace, do v Česku zcela odlišně koncipované instituce veřejného ochránce práv.

Ombudsman má chránit před byrokracií

Varvařovský zdůraznil, že nejprve musí být jasně vymezeno postavení a působnost instituce, která bude dodržování práv postižených v ČR sledovat. V tuto chvíli přitom není jasné ani to, o kolik zdravotně postižených lidí by mělo celkem jít.

Posláním ombudsmana je chránit veřejnost před byrokratickým přístupem státních institucí, nikoli být ochráncem lidských práv, uvedl Varvařovský. Připomněl, že v některých zemích Evropy je běžné, že paralelně s kanceláří ombudsmana existuje nezávislá instituce na ochranu lidských práv. Ta se pak může lidskými právy zabývat komplexně, včetně provádění monitoringu práv lidí se zdravotním postižením podle Úmluvy OSN, upozornil Varvařovský.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy