Okamurův ideolog povýšil na oficiálního poradce. Útočí na vládu kvůli odkoupení vepřína v Letech

Jan Wirnitzer Radek Bartoníček Jan Wirnitzer, Radek Bartoníček, Jiří Pšenička
30. 11. 2017 12:45
Jaroslav Novák, který patří mezi nejbližší spolupracovníky šéfa SPD Tomia Okamury, povýšil na oficiálního poradce předsedy hnutí. Muž s bohatou historií v podávání trestních oznámení nyní zpochybňuje částku, kterou se končící vláda rozhodla zaplatit za vykoupení vepřína v Letech.
Jaroslav "Večerníček" Novák, který je nově poradcem Tomia Okamury, podal trestní oznámení kvůli odkoupení vepřína v Letech za 450 milionů korun.
Jaroslav "Večerníček" Novák, který je nově poradcem Tomia Okamury, podal trestní oznámení kvůli odkoupení vepřína v Letech za 450 milionů korun. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vrchní státní zastupitelství obdrželo trestní oznámení, které směřuje proti vládě Bohuslava Sobotky kvůli 450 milionům za vepřín v Letech. Na jeho místě má vzniknout památník romského koncentračního tábora. Trestní oznámení podal podle webu Lidovky.cz Jaroslav Novák, přezdívaný Večerníček. Ten se stal podle informací Aktuálně.cz tento týden novým poradcem šéfa SPD a místopředsedy sněmovny Tomia Okamury.

Kontrola médií

Způsob hlídání médií, který Novák navrhuje, není v demokratických zemích obvyklý. Jednotlivé české redakce mají vlastní etické kodexy, tištěná média potřebují ze zákona pouze registraci. Povolení k činnosti potřebují audiovizuální média, přičemž ta veřejnoprávní jsou kontrolována radami, jejichž členy volí politici.

Politici se s médii čas od času s různou mírou úspěšnosti soudí, pokud si přijdou činností novinářů poškození.

Politici zkoušejí podmínky médiím ztížit i jinak. V roce 2016 prosadili zákon o trestní odpovědnosti firem včetně odpovědnosti za pomluvu (komentář k tomu čtěte zde), což byl návrh komunistického poslance a dřívějšího příslušníka komunistické policie Zdeňka Ondráčka.

"Smlouvu na poradce jsem už podepsal, ale podání trestního oznámení nemá s prací pro Tomia absolutně žádnou souvislost," sdělil Aktuálně.cz Novák, který sám sebe označuje za velkého Okamurova přítele. "Známe se řadu let, velmi těsně spolupracujeme od chvíle, kdy Tomio vstoupil do politiky," řekl Novák.

Trestní oznámení se podle svých slov rozhodl podat, aniž by o tom Okamura věděl. Novákovi vadí ze všeho nejvíce cena za odkup. "Není mi vůbec jasné, proč ministr kultury Daniel Herman takovou cenu navrhl a vláda ji schválila. Podle odborného odhadu byla cena vepřína mnohem menší," tvrdí Novák a kritizuje i to, že vláda smlouvu podepsala krátce před svou demisí. 

Novákovi se také nelíbí, že stát investuje do odkupu pozemku v Letech namísto dochovaného, ale chátrajícího nacistického koncentračního tábora v Brněnci u Svitav, známého i díky podnikateli Oskaru Schindlerovi a Židům, jež zachránil. To podle něj může být vykládáno jako forma antisemitismu.

Novák má k táboru v Brněnci blízký vztah. Pochází z nedalekých Svitav a  snaží se, aby tento tábor prošel rekonstrukcí. Mimo jiné chce, aby tady vznikl památník holokaustu a expozice věnované Oskarovi a Emilii Schindlerovým. "Bohužel stát nám zatím nedal ani korunu. Přitom jde o velmi cenné místo, snažíme se ho zachránit, ale je to nesmírně obtížné," uvedl Novák, který je předsedou správní rady Nadačního fondu Památník Šoa a Oskara Schindlera.

Hlavní ideolog

Letos v září padesátiletý Novák patří v SPD k vlivným mužům, lidé z Okamurova hnutí ho označují za hlavního ideologa. Obdobnou roli měl podle bývalých poslanců i v Úsvitu, kde byl místopředsedou hnutí. Na tuto funkci rezignoval v roce 2014 z rodinných důvodů, když se mu narodila dcera. Je také jedním z autorů volebního programu SPD.

S Tomiem Okamurou se zná a spolupracuje už dlouho. V roce 2010 s ním napsal knihu Český sen - to ještě podnikatel s moravskými, japonskými a korejskými kořeny nebyl v politice, do té vstoupil výhrou v senátních volbách o dva roky později.

Na knize jsou z dnešního pohledu zajímavé dva body. Byl to právě Večerníček, kdo Okamuru vybízel ke vstupu do politiky. A nynější šéf SPD tak krátce nato učinil, mimo jiné i s argumentem možnosti účinněji lobbovat za snazší zaměstnávání cizinců, což se jako podnikatele v cestovním ruchu týkalo i jeho. Volební úspěch v roce 2017 naopak Okamura založil na kritice migrace.

Celou dobu je Večerníček jeho souputníkem, i když má své vlastní aktivity, jako právě budování památníku koncentračního tábora v Brněnci. Právě s ohledem na to se jeví paradoxní, že spolu s Okamurou podpořil Vlastimila Pechance, svitavského skinheada odsouzeného na 17 let za rasovou vraždu.

Večerníček nicméně věří, že v případu vraždy Roma Oty Absolona soudy nevzaly v potaz řadu skutečností a přihlížely jen k nepřímým argumentům proti násilníkovi a recidivistovi Pechancovi.

Drsný muž, který má jednou do roka zlomené žebro

Novák je bývalý novinář, prošel redakcemi listů Lidové noviny, Práce, Super či Hospodářské noviny. Pak se léta věnoval publicistice.

V minulosti si aktivně budoval drsnou image. Když v roce 2008 rozebíral právě případ odsouzeného skinheada Pechance, vysvětloval na blogu, že rvačky jsou ve Svitavách na pravidelném pořádku.

"K tomu patří občas zlomený nos, čelist, žebro nebo i bodnutí. Postižení obvykle nevypovídají a svoje účty si vyřizují sami, bez policie. Sám mám do roka minimálně jedno zlomené žebro, což byla oplátka za čelist, kterou jsem rozkopl pár hodin předtím," popsal tehdy Novák.

Špína v SPD se zametá pod koberec, šéf Moravskoslezského kraje Volný je kariérista a jde tvrdě za penězi, rozvrátil celý kraj, tvrdí vyloučený člen | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy