Okamura podal kvůli OKD trestní oznámení na Sobotku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 15:25
Sobotka podle něho svým postupem při privatizaci OKD mohl poškodit Česko.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura podal trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli privatizaci OKD.

Strana o tom informovala v tiskovém prohlášení. Svým postupem jako tehdejší ministr financí mohl prý Sobotka poškodit Česko.

Transakce z roku 2004 podle Okamury působí tak, že se Sobotka i další členové vlády mohli dohodnout s kupcem, aby prosazoval nejnižší cenu za OKD "neboli co největší ztrátu a škodu pro stát, který zastupoval".

Sobotka: Je to jen Okamurova politická exhibice

"Trestní oznámení Tomia Okamury je jen politická exhibice," uvedl Sobotka. Připomněl, že policie prodej OKD několik let prošetřuje.

"Jsem dokonce přesvědčen, že žádný prodej státního majetku nebyl v minulosti vyšetřen tak důkladně jako prodej akcií OKD," uvedl s tím, že policii poskytl maximální součinnost.

Prodej se uskutečnil za tržních podmínek, což mimo jiné potvrdilo i dnešní vyjádření současného spoluvlastníka pana Bakaly pro MF Dnes, uvedl dále v prohlášení Sobotka.

Škoda až dvacet miliard korun

Okamura odhaduje, že státu mohla vzniknout škoda až dvacet miliard korun. Šéf Úsvitu se domnívá, že mohl být spáchán trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku či zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle něj by policie měla zvážit fakt, že Sobotka je nyní zároveň premiérem České republiky, které mohla vzniknout škoda. "Proto oznamovatel nabádá orgány činné v trestním řízení, aby zvážily možnost ustanovit České republice opatrovníka," uvedl Okamura.

Okamura v trestním oznámení, pod kterým je podepsán také místopředseda Úsvitu Jaroslav Novák, uvádí informace, které v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes. List vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Privatizaci už 9 let vyšetřuje Evropská komise

Podle MF Dnes začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu.

V té době měla prý Komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Sobotka si podle MF Dnes nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce Ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu.

 

Právě se děje

Další zprávy