Okamura mi ukradl text, zlobí se analytik. Jen jsem zapomněl citovat, hájí se šéf SPD

Pavel Mazanec Pavel Mazanec, Jana Kramlová
21. 8. 2020 18:10
Při středečním jednání Poslanecké sněmovny o nynější vyhrocené situaci v Bělorusku zazněl také projev jejího místopředsedy Tomia Okamury (SPD). Použil v něm i velkou část článku slovenského analytika a politika Eduarda Chmelára, který za to šéfa SPD viní z krádeže. Okamura však tvrdí, že text neukradl, pouze zapomněl uvést autora.
Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD)
Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) | Foto: Jakub Plíhal

Eduard Chmelár v pátek na svém profilu na Facebooku napsal, že náhodou poslouchal televizní záznam z jednání sněmovny a najednou slyšel věty, které mu byly povědomé. Okamura totiž ve sněmovně přeříkal jeho článek vydaný o několik dní dříve. 

"Nevěřil jsem vlastním očím a uším. Místopředseda českého parlamentu Tomio Okamura čte celý můj komentář 'O co jde v Bělorusku' z Časopisu Argument jako svůj vlastní parlamentní projev bez jakékoli zmínky o tom, že nejde o jeho text," podivil se Chmelár.

Tématem textu, který Eduard Chmelár publikoval v levicovém časopisu Argument, je situace v Bělorusku. Analytik v něm například vysvětluje pozici Lukašenka vůči Rusku nebo vztah Běloruska k Číně. 

Chmelár poznamenal, že zpočátku se Okamura snažil text drobně doplňovat vlastními vsuvkami, poté už ale slovo od slova četl "trochu kostrbatý" český překlad jeho analýzy. Překlad má skutečně jisté nedostatky a významové posuny - Okamura například mluvil o "střetnutí" Trumpova poradce Boltona s běloruským prezidentem, "stretnutie" však v češtině znamená "setkání". 

Tomio Okamura na dotaz Aktuálně.cz přiznal, že skutečně použil Chmelárův text, pouze zapomněl uvést autora. "V projevu jsem citoval z veřejně dostupného zdroje a zapomněl jsem v přímém přenosu uvést autora, tímto se mu omlouvám a zároveň ho chválím za výbornou analýzu situace v Bělorusku," sdělil Okamura.

Úryvky z Chmelárova a Okamurova textu

Chmelár: "Pri návšteve poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Minsku koncom augusta minulého roka bieloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhol 'otvoriť novú kapitolu vo vzťahoch s USA'. Bolton ocenil predovšetkým možnosť hovoriť o 'regionálnej bezpečnosti' a Lukašenko mu kontroval vyhlásením, že toto stretnutie považuje za 'historické'."

Okamura: "Při návštěvě poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona v Minsku koncem srpna loňského roku běloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhl otevřít, cituji, novou kapitolu ve vztazích s USA. Bolton - proč to všechno říkám? Protože tady se popisuje nějakým způsobem ten režim, ale přitom s Lukašenkem kooperovali a jednali s ním, a k tomu se ještě dostanu, k té kooperaci, západní velmoci zcela běžně a jako na běžícím pásu. A je potřeba si uvědomit, co je výsledkem těchto kroků a proč SPD má stanovisko, jaké má, tzn. zdrženlivější. Bolton ocenil při své návštěvě především možnost hovořit o regionální bezpečnosti v regionu Běloruska. Lukašenko mu kontroval prohlášením, že toto střetnutí považuje za historické."

-----

Chmelár: "A hoci vie Lukašenko majstrovsky kľučkovať medzi záujmami veľmocí, táto operácia nie je bez rizík, pretože Čína uplatňuje svoju moc veľmi asertívne - ako ukazuje príklad zo Zimbabwe, kde Mugabeho vláda padla aj v dôsledku toho, že sa diktátorov režim pokúsil oklamať Peking."

Okamura: "Přestože Lukašenko se snažil a snaží se kličkovat mezi zájmy velmocí, tím pádem USA, Evropská unie, Čína, tak samozřejmě spolupráce s Čínou není úplně bez rizik a nebyla bez rizik, protože Čína, jak víme, uplatňuje svoji moc velmi tvrdě, a to vidíme na příkladech ze Zimbabwe, kde v podstatě Mugabeho vláda padla i v důsledku toho, že se režim v Zimbabwe pokusil oklamat Peking."

-----

Chmelár: "V Moskve veľmi dobre chápu, o čo ide pri tzv. farebných revolúciách. Cieľom tohto sťahovania slučky, cieľom všetkých týchto prípravných akcií, po ktorých sa Ruská federácia stáva čoraz zraniteľnejšia, je samotné Rusko"

Okamura: "V Moskvě samozřejmě velmi dobře chápou, o co tady jde při tzv. barevných revolucích. Protože z jejich pohledu je cílem tohoto stahování smyčky kolem Ruska a těchto různých přípravných akcí, při kterých se Ruská federace stává čím dál zranitelnější, je samozřejmě z ruského pohledu tím cílem samotné Rusko."

 

Právě se děje

před 59 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy