Okamura mi ukradl text, zlobí se analytik. Jen jsem zapomněl citovat, hájí se šéf SPD

Pavel Mazanec Pavel Mazanec, Jana Kramlová
21. 8. 2020 18:10
Při středečním jednání Poslanecké sněmovny o nynější vyhrocené situaci v Bělorusku zazněl také projev jejího místopředsedy Tomia Okamury (SPD). Použil v něm i velkou část článku slovenského analytika a politika Eduarda Chmelára, který za to šéfa SPD viní z krádeže. Okamura však tvrdí, že text neukradl, pouze zapomněl uvést autora.
Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD)
Místopředseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) | Foto: Jakub Plíhal

Eduard Chmelár v pátek na svém profilu na Facebooku napsal, že náhodou poslouchal televizní záznam z jednání sněmovny a najednou slyšel věty, které mu byly povědomé. Okamura totiž ve sněmovně přeříkal jeho článek vydaný o několik dní dříve. 

"Nevěřil jsem vlastním očím a uším. Místopředseda českého parlamentu Tomio Okamura čte celý můj komentář 'O co jde v Bělorusku' z Časopisu Argument jako svůj vlastní parlamentní projev bez jakékoli zmínky o tom, že nejde o jeho text," podivil se Chmelár.

Tématem textu, který Eduard Chmelár publikoval v levicovém časopisu Argument, je situace v Bělorusku. Analytik v něm například vysvětluje pozici Lukašenka vůči Rusku nebo vztah Běloruska k Číně. 

Chmelár poznamenal, že zpočátku se Okamura snažil text drobně doplňovat vlastními vsuvkami, poté už ale slovo od slova četl "trochu kostrbatý" český překlad jeho analýzy. Překlad má skutečně jisté nedostatky a významové posuny - Okamura například mluvil o "střetnutí" Trumpova poradce Boltona s běloruským prezidentem, "stretnutie" však v češtině znamená "setkání". 

Tomio Okamura na dotaz Aktuálně.cz přiznal, že skutečně použil Chmelárův text, pouze zapomněl uvést autora. "V projevu jsem citoval z veřejně dostupného zdroje a zapomněl jsem v přímém přenosu uvést autora, tímto se mu omlouvám a zároveň ho chválím za výbornou analýzu situace v Bělorusku," sdělil Okamura.

Úryvky z Chmelárova a Okamurova textu

Chmelár: "Pri návšteve poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Minsku koncom augusta minulého roka bieloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhol 'otvoriť novú kapitolu vo vzťahoch s USA'. Bolton ocenil predovšetkým možnosť hovoriť o 'regionálnej bezpečnosti' a Lukašenko mu kontroval vyhlásením, že toto stretnutie považuje za 'historické'."

Okamura: "Při návštěvě poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona v Minsku koncem srpna loňského roku běloruský prezident Alexandr Lukašenko navrhl otevřít, cituji, novou kapitolu ve vztazích s USA. Bolton - proč to všechno říkám? Protože tady se popisuje nějakým způsobem ten režim, ale přitom s Lukašenkem kooperovali a jednali s ním, a k tomu se ještě dostanu, k té kooperaci, západní velmoci zcela běžně a jako na běžícím pásu. A je potřeba si uvědomit, co je výsledkem těchto kroků a proč SPD má stanovisko, jaké má, tzn. zdrženlivější. Bolton ocenil při své návštěvě především možnost hovořit o regionální bezpečnosti v regionu Běloruska. Lukašenko mu kontroval prohlášením, že toto střetnutí považuje za historické."

-----

Chmelár: "A hoci vie Lukašenko majstrovsky kľučkovať medzi záujmami veľmocí, táto operácia nie je bez rizík, pretože Čína uplatňuje svoju moc veľmi asertívne - ako ukazuje príklad zo Zimbabwe, kde Mugabeho vláda padla aj v dôsledku toho, že sa diktátorov režim pokúsil oklamať Peking."

Okamura: "Přestože Lukašenko se snažil a snaží se kličkovat mezi zájmy velmocí, tím pádem USA, Evropská unie, Čína, tak samozřejmě spolupráce s Čínou není úplně bez rizik a nebyla bez rizik, protože Čína, jak víme, uplatňuje svoji moc velmi tvrdě, a to vidíme na příkladech ze Zimbabwe, kde v podstatě Mugabeho vláda padla i v důsledku toho, že se režim v Zimbabwe pokusil oklamat Peking."

-----

Chmelár: "V Moskve veľmi dobre chápu, o čo ide pri tzv. farebných revolúciách. Cieľom tohto sťahovania slučky, cieľom všetkých týchto prípravných akcií, po ktorých sa Ruská federácia stáva čoraz zraniteľnejšia, je samotné Rusko"

Okamura: "V Moskvě samozřejmě velmi dobře chápou, o co tady jde při tzv. barevných revolucích. Protože z jejich pohledu je cílem tohoto stahování smyčky kolem Ruska a těchto různých přípravných akcí, při kterých se Ruská federace stává čím dál zranitelnější, je samozřejmě z ruského pohledu tím cílem samotné Rusko."

 

Právě se děje

před 4 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy