Okamura chce trestat projevy islámu, vláda zákon nezamítla. Plácnutí do vody, míní odborníci

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová, Tomáš Klézl
13. 2. 2018 19:35
Poslanci SPD navrhují změnu zákona, který primárně slouží k potlačení rasové nebo náboženské nenávisti ve společnosti. Nově chtějí trestat i ideologie, které šíří zášť. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Novela zákona, s jejíž pomocí chce hnutí SPD kriminalizovat některé projevy islámu, prošla vládou. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) změnu nezamítl. Sněmovna má podle Tomia Okamury návrh projednávat ještě na nadcházející únorové schůzi zákonodárců. Odborník na extremismus Miroslav Mareš nebo ústavní právník Jan Kysela považují takové zpřísnění legislativy za zbytečné.

Poslanci SPD hodlají proti islámu využít novelu trestního zákoníku. Konkrétně se jedná o paragraf, který má za úkol bojovat s extremismem tím, že zakazuje propagaci hnutí potlačujících práva a svobody člověka, rasovou, národnostní nebo třeba náboženskou zášť.

"Dnes je trestné hnutí, které propaguje nenávist a podobně. My jen chceme za slovo hnutí v novele přidat termín 'či ideologie'," popsal změnu Okamura. Návrh směřuje, i když to v něm není přesně napsané, i proti islámu, což šéf SPD potvrdil. Islám podle Okamury nelze považovat za hnutí, a nebylo tak možné postavit třeba jeho propagaci mimo zákon.

Hnutí, které v říjnových volbách uspělo i kvůli svým protiislámským postojům, už připravuje plán namířený proti tomuto druhému největšímu světovému náboženství. A to pro případ, že poslanci novelu zákona nakonec schválí. "SPD okamžitě prostřednictvím našich advokátů nechá soud posoudit to, co prosazuje islám. K tomu ale potřebujeme, aby se v zákoně nejednalo jen o hnutí, ale i o ideologii, protože islám není hnutí," vysvětlil Okamura.

"Oni říkají, že muži jsou nadřazeni ženám nebo že mohou být sňatky s devítiletými dívkami po vzoru Mohameda," odpovídá Okamura na otázku, co mu konkrétně na islámu vadí. Předseda SPD se prohlásil za demokrata, protože o tom, zda jsou takové náboženské projevy přípustné, či nikoli, budou rozhodovat soudy, pokud s novelou jeho hnutí uspěje.

Na dotaz, zda by pak nebylo možné kriminalizovat i některé pasáže z Bible, když se ve Starém zákoně hovoří třeba o mnohoženství, odpověděl: "To je ten rozdíl mezi fašisty ve třicátých letech a tím, co tu předvádí někteří eurofašisté a někteří voliči, kteří nás dokážou utloukat kvůli jinému názoru. Ale pozor, Okamura nechce zakazovat náboženství, nechce zakazovat nějakou ideologii, my chceme, aby to posoudil soud."

Některé nenávistné projevy islámu, které jsou v rozporu s legislativou, jsou podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše stíhatelné už teď, pouze se nevymáhají. "Návrh je v podstatě nadbytečný a bude hodně záviset na tom, jak se k některým věcem postaví soudy. Dodání jednoho slova do zákona může být plácnutí do vody," řekl Mareš.

Sazbu, kterou zákon postihuje propagaci třeba náboženské nebo rasové nenávisti, přitom chce SPD ponechat stejnou. Za podobné skutky nyní hrozí jeden až pět let vězení, v závažnějších případech tři až deset let za mřížemi. 

Jednobarevná menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) projekt poslanců SPD nezamítla ani neschválila, ale zaujala k němu s výhradami neutrální stanovisko. Není tak vyloučené, že poslanci ANO změnu podpoří.

"Andrej Babiš už naznačoval, že o některých těchto věcech je s SPD ochoten jednat. Toto je otázka, kde nebude mít problém SPD ustoupit. Na straně druhé řada právních expertů řekne, že je to nadbytečné. Tady záleží, jestli zvítězí spíše politický zájem pro obchod s SPD, nebo to, že to vlastně pro právo nic nepřináší," poukázal Mareš.

ODS návrh nepodpoří

Poslanci SPD a ANO mají dohromady sto hlasů ve sněmovně, tedy přesně polovinu, což by na prosazení novely mohlo stačit. S podporou jiných stran přitom Okamura nemůže moc počítat. Například předseda ODS Petr Fiala jeho plán odmítá. "Současnou úpravu považuji za dostačující, na jejím základě lze projevy nenávisti - ať už náboženské, rasové, či třídní - postihovat. Důvod ke změně tedy nevidím," uvedl šéf občanských demokratů.

Šanci SPD na úspěch pak snižuje to, že ministři ANO považují novelu nyní za předčasnou a do značné míry i zbytečnou. "Vláda se domnívá, že stávající trestní zákoník nemá formální mezeru, která by bránila v postihu nežádoucí propagace či podpory ideologie směřující k potlačení práv a svobod člověka," píše kabinet ve svém závěrečném stanovisku.

Výhrady má také ústavní právník Jan Kysela. Islám se podle něj nedá považovat za ideologii, ale za náboženství a náboženská svoboda je krytá Listinou základních práv a svobod. "Kdyby někdo chtěl jiného člověka postihovat za to, že je muslim, na základě trestního zákona, tak postih není dost dobře možný," myslí si Kysela a dodává, že změna by nepřinesla efekt, který si SPD představuje.

Za víru jako takovou trestat nelze, jen za konkrétní skutky, jež by byly v rozporu s už nyní platnými zákony. "To, že je někdo muslim, není privilegium, které by ho vyviňovalo z trestního práva, ale současně to není delikt, kvůli němuž by měl být trestněprávně postižený. Jestli tam doplníme slovo ideologie, na tom nic nezmění," řekl Kysela.

Za útoky na islám Okamuru dříve kritizovala Babišova ministryně Karla Šlechtová 

Vy jste si na Islámu postavil celé vaše fašistické hnutí. Šlechtová se pustila do Okamury | Video: TV Barrandov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy