Okamura chce trestat projevy islámu, vláda zákon nezamítla. Plácnutí do vody, míní odborníci

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová, Tomáš Klézl
13. 2. 2018 19:35
Poslanci SPD navrhují změnu zákona, který primárně slouží k potlačení rasové nebo náboženské nenávisti ve společnosti. Nově chtějí trestat i ideologie, které šíří zášť. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Novela zákona, s jejíž pomocí chce hnutí SPD kriminalizovat některé projevy islámu, prošla vládou. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) změnu nezamítl. Sněmovna má podle Tomia Okamury návrh projednávat ještě na nadcházející únorové schůzi zákonodárců. Odborník na extremismus Miroslav Mareš nebo ústavní právník Jan Kysela považují takové zpřísnění legislativy za zbytečné.

Poslanci SPD hodlají proti islámu využít novelu trestního zákoníku. Konkrétně se jedná o paragraf, který má za úkol bojovat s extremismem tím, že zakazuje propagaci hnutí potlačujících práva a svobody člověka, rasovou, národnostní nebo třeba náboženskou zášť.

"Dnes je trestné hnutí, které propaguje nenávist a podobně. My jen chceme za slovo hnutí v novele přidat termín 'či ideologie'," popsal změnu Okamura. Návrh směřuje, i když to v něm není přesně napsané, i proti islámu, což šéf SPD potvrdil. Islám podle Okamury nelze považovat za hnutí, a nebylo tak možné postavit třeba jeho propagaci mimo zákon.

Hnutí, které v říjnových volbách uspělo i kvůli svým protiislámským postojům, už připravuje plán namířený proti tomuto druhému největšímu světovému náboženství. A to pro případ, že poslanci novelu zákona nakonec schválí. "SPD okamžitě prostřednictvím našich advokátů nechá soud posoudit to, co prosazuje islám. K tomu ale potřebujeme, aby se v zákoně nejednalo jen o hnutí, ale i o ideologii, protože islám není hnutí," vysvětlil Okamura.

"Oni říkají, že muži jsou nadřazeni ženám nebo že mohou být sňatky s devítiletými dívkami po vzoru Mohameda," odpovídá Okamura na otázku, co mu konkrétně na islámu vadí. Předseda SPD se prohlásil za demokrata, protože o tom, zda jsou takové náboženské projevy přípustné, či nikoli, budou rozhodovat soudy, pokud s novelou jeho hnutí uspěje.

Na dotaz, zda by pak nebylo možné kriminalizovat i některé pasáže z Bible, když se ve Starém zákoně hovoří třeba o mnohoženství, odpověděl: "To je ten rozdíl mezi fašisty ve třicátých letech a tím, co tu předvádí někteří eurofašisté a někteří voliči, kteří nás dokážou utloukat kvůli jinému názoru. Ale pozor, Okamura nechce zakazovat náboženství, nechce zakazovat nějakou ideologii, my chceme, aby to posoudil soud."

Některé nenávistné projevy islámu, které jsou v rozporu s legislativou, jsou podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše stíhatelné už teď, pouze se nevymáhají. "Návrh je v podstatě nadbytečný a bude hodně záviset na tom, jak se k některým věcem postaví soudy. Dodání jednoho slova do zákona může být plácnutí do vody," řekl Mareš.

Sazbu, kterou zákon postihuje propagaci třeba náboženské nebo rasové nenávisti, přitom chce SPD ponechat stejnou. Za podobné skutky nyní hrozí jeden až pět let vězení, v závažnějších případech tři až deset let za mřížemi. 

Jednobarevná menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) projekt poslanců SPD nezamítla ani neschválila, ale zaujala k němu s výhradami neutrální stanovisko. Není tak vyloučené, že poslanci ANO změnu podpoří.

"Andrej Babiš už naznačoval, že o některých těchto věcech je s SPD ochoten jednat. Toto je otázka, kde nebude mít problém SPD ustoupit. Na straně druhé řada právních expertů řekne, že je to nadbytečné. Tady záleží, jestli zvítězí spíše politický zájem pro obchod s SPD, nebo to, že to vlastně pro právo nic nepřináší," poukázal Mareš.

ODS návrh nepodpoří

Poslanci SPD a ANO mají dohromady sto hlasů ve sněmovně, tedy přesně polovinu, což by na prosazení novely mohlo stačit. S podporou jiných stran přitom Okamura nemůže moc počítat. Například předseda ODS Petr Fiala jeho plán odmítá. "Současnou úpravu považuji za dostačující, na jejím základě lze projevy nenávisti - ať už náboženské, rasové, či třídní - postihovat. Důvod ke změně tedy nevidím," uvedl šéf občanských demokratů.

Šanci SPD na úspěch pak snižuje to, že ministři ANO považují novelu nyní za předčasnou a do značné míry i zbytečnou. "Vláda se domnívá, že stávající trestní zákoník nemá formální mezeru, která by bránila v postihu nežádoucí propagace či podpory ideologie směřující k potlačení práv a svobod člověka," píše kabinet ve svém závěrečném stanovisku.

Výhrady má také ústavní právník Jan Kysela. Islám se podle něj nedá považovat za ideologii, ale za náboženství a náboženská svoboda je krytá Listinou základních práv a svobod. "Kdyby někdo chtěl jiného člověka postihovat za to, že je muslim, na základě trestního zákona, tak postih není dost dobře možný," myslí si Kysela a dodává, že změna by nepřinesla efekt, který si SPD představuje.

Za víru jako takovou trestat nelze, jen za konkrétní skutky, jež by byly v rozporu s už nyní platnými zákony. "To, že je někdo muslim, není privilegium, které by ho vyviňovalo z trestního práva, ale současně to není delikt, kvůli němuž by měl být trestněprávně postižený. Jestli tam doplníme slovo ideologie, na tom nic nezmění," řekl Kysela.

Za útoky na islám Okamuru dříve kritizovala Babišova ministryně Karla Šlechtová 

Vy jste si na Islámu postavil celé vaše fašistické hnutí. Šlechtová se pustila do Okamury | Video: TV Barrandov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy