Náš národ může přežít jen z rodin, které budou mít děti, odpovídá Čunek

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 9. 2018 10:18
Senátorský post obhajuje ve Vsetíně za KDU-ČSL hejtman Jiří Čunek. V minulosti se tvrdě postavil proti legalizaci manželství gayů a leseb a označil ho za úpadek společnosti s tím, že se jedná o módní vlnu. Akci Prague Pride označil za pochod smrti, protože homosexuální páry nemohou mít děti. Čunek se v minulosti také ostře vymezil proti korupci, zneužívání dávek nebo "pozitivní diskriminaci" Romů. Nyní by se chtěl v Senátu zaměřit na kvalitní zdravotnictví nebo pomoc mladým rodinám k dostupnému bydlení. Někdejší místopředseda druhé Topolánkovy vlády a bývalý předseda lidovců Čunek odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz..
Odpovídá Jiří Čunek
Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Čunek odpovídá od 10 hodin.
Přejít k dotazům
Sexualita by měla zůstat v ložnicích, Prague Pride ale zakázat nemohu, říká hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Odpovídá Jiří Čunek

Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Čunek odpovídá od 10 hodin.
Aktualizovat reportáž
24. 9. 2018
Ptá se: Ondřej J.

Dobrý den pane Čunku, je nějaká šance aby se zamezilo stěhování a svatbám nepřizpůsobivých občanů z východního Slovenska a tedy zneužívání sociálních dávek slovenskými občany? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Čunek

Jediná. Vytvořit u nás podmínky takové,že ti co nechtějí pracovat nepřijedu.

24. 9. 2018
Ptá se: Petr Ištván

Jaký je váš názor na dřívějšího člena ODS a hejtmana Libora Lukáše, který ve volbách do Senátu kandiduje proti Patriku Kunčarovi z vaší strany?

Odpovídá: Jiří Čunek

Jednoduchý. Kdyby dělal svou práci poctivě, byl hejtmanem dodnes a já bych ho podporoval. Neměli bychom totiž šílené problémy s Holešovskou zónou,stojící nad jezerem pitné vody, kterou pan Tutter koupil za cca 17 mil. Kč a kraj za ní dal přes 300mi. Kč a vložil do zóny cca svých 600 mil. Kč a stát 1mld. Fakt " úžasný kauf", jak se říká. Za hejtmana Lukáše bylo nastartováno dramatcké zadlužení nemocnic, pro které při poctivé řízení nebyl důvod. Dnes jsou všechny v plusu a letos očekáváme zisk přes 200mil. Kč. Co je toho příčinou. Nekrademe a tvoříte systém, aby to nedělal nikdo.

24. 9. 2018
Ptá se: Karel Kroupa

Jak hodnotíte své dosavadní působení ve vedení kraje? Co považujete za největší úspěchy, a naopak, co se vám nepodařilo podle vašich představ. jak vidíte koaliční partnery? A co opozice?

Odpovídá: Jiří Čunek

Nepodařilo se nám postupovat rychleji. Ať ve výstavbě nemocnice, tak v zefektivnění krajem ovládaných subjektů. Na změnu k vyšší kvalitě a hospodaření nemocnic můžeme být hrdí , k rozvoji sociální sítě atd. Spolupráci s partnery a vše kritizující opozici považuji za standartní....

24. 9. 2018
Ptá se: Blažena Kouřilová

Dobrý den pane Čunek,
Zahrnujete mezi rodiny s dětmi, z nichž bude republika žít, i mnohočetné romské rodiny?

Odpovídá: Jiří Čunek

Bohužel zatím v drtivé většině ne. Ale pozor. Je to hlavně vína naše, tedy našich vlád.

24. 9. 2018
Ptá se: Václav Vašek

Pokud jde o KDU-ČSL v kraji, nemyslíte si, že oslabíte vzhledem k tomu, že v kraji kandiduje hodně viditelná kandidátka lidí pana Valenty, do toho Piráti, dále část lidí, kteří odešli z hnutí ANO, a samozřejmě samo hnutí ANO... Koho považujete za největší soupeře?

Odpovídá: Jiří Čunek

Lidé mají rozum a paměť. Proto se voleb ani lpodnikatelsky lobystických stran nebojím.

24. 9. 2018
Ptá se: Josef Zelený

Pane hejtmane, proč chcete stavět nemocnici na zelené louce? Můžete podrobně vysvětlit důvody? Můžete odkázat na nějaký materiál, který detailně vysvětluje plusy celé "akce"? Jaké budou mínusy? Jak to dopadne na malé nemocnice? Nebudete mít mimo jiné problém se získáním lékařů? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Čunek

Lékaři a celý personál se pouze přestěhují. Důvod ke stavbě je jasný . Rekonstrukce KNTB dle projektové dokumentace by stála dnes 5 mld Kč a trvala 12 let. K tomu snížení produkce a vlastně 12 let života zdravotníků na stavbě, jejímž výsledkem by byla zastaralá koncepce nemocnice. Nová nemocnice má stát cca 6mld Kč,bude ve srovnání celosvětovým odborným trendem na špici a bude za 4 až 5 let. Navíc na místě bez ohrožení záplavami,zúženým prostorem atd., naopak v místě dopravně přístupnější v dosahu dálnic.

24. 9. 2018
Ptá se: Tadeáš Konečný

Jaký je důvod že i po Vašem působení na radnici ve Vsetíně, i po působení jako hejtmana zlínského kraje, není ani náznak opravy či nové stavby vlakového nádraží ve Vsetíně. Stávající nádraží je takřka ostudou tohoto města a nové je nutností už řadu let. Děkuji za objasnění.

Odpovídá: Jiří Čunek

Výstavba před nádražím na Vsetíně je podmínkou pro rekonstrukcí nádraží. Jinak dráhy požádaly o územní řízení, které předchází stavebnímu povolení. Za 40 let co se představitelé Vsetína snaží o rekonstrukcí jsme nebyli k cíli blíže. Bohužel je mezi námi dost hlupáků, kteří nepostavili ani kozí chlívek a myslí, nádraží se postaví, či začne stavět za rok

24. 9. 2018
Ptá se: bluemoon

Jenom k mé předchozí otázce a odpovědi, která byla velmi odbytá: Dá se vaše odpověď vyložit tak, že křesťané za totality nebyli vůbec perzekuováni, nebyli znevýhodňování a kráceni na svých právech? Takže jste se měli vlastně v tom vašem státě dobře, když jste se ke křesťanství mohli hlásit. Píšete odpovědi při řízení?

Odpovídá: Jiří Čunek

Nevím,z čeho tak udržujete, dokonce vidím , jak je Váš úsudek omezen problémy, které žijete. Jen jsem řekl,že se naše rodina neskrývali své křesťanství, což bylo dáno postojem k životu a statečností mého otce

24. 9. 2018
Ptá se: Vitezslav Grygar

Dobry den pane Čunku, mnoho politiku je "velkoustych" k tematum uspor z rozsahu, ale kdyz ma jit k akci, tak se zpravidla boji a cuknou zpet. Jasne, je to velky zasah do navyklych postupu v organizacich a rezistence na zmeny je velka (netyka se jen verejne spravy). Ale urcite to jde. Ostrava a jejich cca 180 organizaci s nakupem kolem 4 mld. Kc/rok usetrila za 6 let fungovani pres 600 mil. Kč. Krome financniho efektu doslo k "vyrazne" kultivaci nakupu a podkladum pro planovani naslednych rozpoctu.

Mel by jste chut a silu sdruzene nakupy ve Zlinskem kraji zavest?

V ucte
v.

Odpovídá: Jiří Čunek

Náš úřad postupuje stejně,jen možná při využití jiných nástrojů.

24. 9. 2018
Ptá se: Jiří Moučka

Vážený pane Čunku,

Pracovní agenda hejtmana a její časová náročnost vytěžuje člověka natolik, že se kolikrát nedá ani dodržet zákonem stanovená Doba odpočinku (§90,§91,§92).
Místo výkonu hejtmana Zlínského kraje a senátora ČR dělí vzdálenost cca 300km, což je cca 3h cestování autem nebo vlakem.

Moje otázka zní:Jak skloubíte funkci hejtmana a senátora (v případě zvolení) tak, aby hlas vašich voličů nebyl krácen druhou funkcí. Tzn., když vás budu volit na senátora, znamená to, že 50% času věnujete senátu a 50% hejtmanství (nebo naopak). Dle jednoduchých výpočtů, lze konstatovat, že jeden člověk nemůže zastávat na plný úvazek dvě velmi exponované funkce hejtmana a senátora.P.S.Jako váš volič na hejtmana Zlínského kraje si přeji ať se věnujete na 100% hejtmanství.

Odpovídá: Jiří Čunek

Váš dotaz je logický, pokud bych chtěl dělat na plný úvazek soustružníka ve Zlíně a kuchaře v Praze. Práce hejtman a senátora se v mnohém překrývají a to jak v řešení stížností občanů,tak účastí na podpoře velkých projektů dálnic a podobně. Jsem přesvědčen, že 13 hejtmanů by mělo větší možnosti, kdyby byli zároveň senátory. Teď jsem předsedám komisí pro změnu úhrad ve zdravotnictví, což je zásadní pro rozvoj nemocnic v krajích. Bez politické síly mandátu senátora, možnosti vidět věci z nadhledu v souvislostech, bych to dělat nemohl.

24. 9. 2018
Ptá se: Jakub

Dobry den,

Dlouhodobe se snazite zvysovat porodnost a podporovat rodiny s detmi, pritom jste u nas asi nejhlasitejsi bojovnik proti tomu, aby mohly cca 4% populace deti vychovavat. Nebylo by pro vsechny lepsi, kdyby tedy homosexualni rodiny stat radsi podporoval? Nikdy se neprokazalo, ze by na tom deti homosexualnich partneru byly v jakmekoli ohledu hur nez deti z tradicnich rodin, u techto deti se neprokazal ani vyssi vyskyt homosexuality. Jak presne tedy ohrozuji homosexualni rodiny existenci tech tradicnich?

Odpovídá: Jiří Čunek

Z homosexuálních vztahů nikdy dětí zcela pochopitelně nebudou....

24. 9. 2018
Ptá se: Barbora

Tvrdíte, že chcete v Senátu pomáhat mladým rodinám. Za posledních 6 let jste podepsán pod návrhy pouze 4 zákonů - Zákon o volbách do Parlamentu, Zákon o volbách do Senátu, Zákon o rozpočtových pravidlech, Zákon o veřejných dražbách. Nepřijde vám to poněkud málo za 6 let práce? Proč jste mladým rodinám nepomáhal už v současném volebním období? Nevidím žádné výsledky vaší činnosti.

Odpovídá: Jiří Čunek

Novely zákonů nejsou podstatou práce senátora. Je to mimořádná možnost. Mám kolegy,kteří podávají mnoho takovýchto novel,ale jsou většinou zamítnuty. Nejdůležitější je spolupracovat s ministerstvy při tvorbě zákonů. Navíc bychom počet zákonů měli snižovat a spíše vyžadovat jejich správnou aplikaci soudy. A to dělám. Viz H systém.

24. 9. 2018
Ptá se: Veronika

V Senátu máte absenci na hlasování 35 %, což je jedna z nejvyšších. Proč bych vás měla volit, když nechodíte do práce? A domníváte se, že je vhodné kumulovat funkce, když pak žádnou pořádně nestíháte? Myslíte, že obyčejný člověk může mít v zaměstnání absenci 35 %?

Odpovídá: Jiří Čunek

Všechny zákony jsou projednávání ve výborech předem. V drtivé většině tedy víme,které projdou hladce, na kterých je konsenzus a kde bude boj o každý hlas při hlasování. Proto není nutné u mnohých hlasování být. Většinou tedy v senátu jsme a jednáme o jiných záležitostech, sledujeme průběh schůze na monitoru. Při konsenzu tedy není mé přítomnosti třeba,protože je zákon schválen.

24. 9. 2018
Ptá se: poddaný vsetínského panství

Jak omlouváte svoje komoušské chování vůči vsetínské opozici? Kádrování, nulová spolupráce, očerňování skrze obecní noviny a osobní msty.

Odpovídá: Jiří Čunek

Buď o situaci na Vsetíně nemáte přehled nebo patříte do mnou postižené skupiny zelených diverzantů mařících z principu každou dobrou práci. Je pro mně nepřijatelné,aby zodpovědné funkce ve výborech a komisích měli lidé, kteří je zneužívají proti městu a většině, zneužíváním odvolání prodraží stavby o desítky milionů kč a ještě se nám, kteří jejich řádění musí napravovat smějí . Proti takovým vždy vystoupím.

24. 9. 2018
Ptá se: Karel

Připojuji se se svými otázkami k nicku bluemoom, zdá se mi, že položila mnohem kvalitnější otázky, než já před několika minutami, u svých otázek proto (možná až na otázku č. 3:) nelpím na odpovědi. :-) K.

Odpovídá: Jiří Čunek

Moc všem děkuji za dotazy a přeji hezký den

24. 9. 2018
Ptá se: bluemoon

Dobrý den,
a) za totality byla církev utlačovaná, nemohli jste být těmi, kdo svobodně vyjadřují svůj názor a často jste se pod tlakem perzekuce nepřiznávali ke svému náboženství. Teď když jste u moci vy, děláte to samé zase jiným lidem. V ČR je cca tisíc dětí, kteří už v LGBT rodinách žijí a ano homosexuální páry si děti opatřují a existují a vy je přesto nechcete legalizovat, omezujete tím jejich svobody a práva, rodičovské a výchovné kompetence. Berete těmto rodinám možnost na to vychovávat děti. Kdy konečně církev dostane rozum? Pochod smrti? Chcete za ty, co přispívají ke smrti společnosti označit i ty páry, které děti mít nemohou? Jak jsem psala LGBT rodiče mají děti běžně, protože rodičovské pudy mívají i homosexuálové. Přiznáte, že LGBT rodiče existují nebo je budete dál popírat a snažit se je legislativně omezovat tak jako to za totality dělali vám?
b) Proč odmítáte pozitivní diskriminaci? Je rok 2018, nezaměstnanost je nejnižší možná a většina romů už také pracuje. Z větší míry až na pár výjimek se daří omezovat jejich vytlačováni mimo společnost, což je fakt. Pozitivní diskriminaci zlomila velká poptávka po pracovních místech. Nemyslíte, že právě zrovna pozitivní diskriminace může překonat to stigma, že rom nepracuje než je podle vás vyčleňovat mimo města? A také nemyslíte, že odmítání pozitivní diskriminace a oddalování možnosti začlenění romů do společnosti od převratu vedlo spíše k růstu jiných patologických jevů jako je např. byznis s chudobou? Proč jako politik odmítající zneužívání dávek, v tom se shodneme, se spíše nepostavíte proti těm, u kterých skutečně ty dávky nakonec končily, tj. lichvářům se sociálním bydlením a ubytovnám, poskytovatelům rychlých půjček, exekutorům apod.? V tomhle vás nikde není slyšet a myslím si, že stát hodně selhal a podpořily to právě odmítavé nálady jako šíříte vy. Co tedy chcete udělat s těmi lichváři s chudobou?

Odpovídá: Jiří Čunek

Dobrý den všem. Omlouvám se,ale bohužel právě jedu neplánovaně do Prahy a píší odpovědí z auta.
K Vašemu dotazu. Moji rodiče ani já jsme nikdy náboženství neskrývali. LGBTQ vztahy respektují,ale odmítám je stavit na úroveň rodiny. Náš stát,náš národ,naše civilizovaná Evropa....může přežít jen z rodin,které budou mít děti. A to vychované v příkladu otce a matky.
2. Pozitivní diskriminaci odmítám, protože to není cesta změny chování nepřizpůsobivých. Podívejte se na Vsetín. Cestou je stanovení pravidel, vyžadování jejich dodržování a pomoc při vzdělávání dětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy