Od českých prezidentů už jsem slyšel horší věci, řekl Häupl na Zemanovu kritiku

Michal Polák ČTK Michal Polák, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2019 14:27
Bývalý starosta Vídně Michael Häupl byl podle informací Aktuálně.cz dotčený kritikou, která zazněla na jeho adresu v projevu prezidenta Miloše Zemana. Na pozdější omluvy účastníků setkání však reagoval s úsměvem. "Od českých prezidentů už jsem slyšel horší věci," řekl podle jednoho z hostů, se kterým deník Aktuálně.cz hovořil, ale nepřál si uvést jméno. Ve čtvrtek se Miloš Zeman Häuplovi omluvil prostřednictvím současného starosty Michaela Ludwiga. Plnou odpovědnost přiznala česká velvyslankyně Ivana Červenková.
Michael Häupl
Michael Häupl | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman na úterním setkání s krajany ve Vídni Häuplovi vyčetl, že finančně nepodpořil Komenského českojazyčnou školu. "Musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu," řekl doslova Zeman.

"Myslím si, že se to pana starosty dotklo. Bylo to příšerné, my jsme po sobě jen koukali, jak ho nepříjemně zkritizoval," uvedl pro Aktuálně.cz člověk, který na setkání s krajany na velvyslanectví v úterý byl.

Podle tohoto zdroje Häupl na setkání věnovaném české menšině v Rakousku vůbec nemusel být. Byl to prý projev jeho dobré vůle a dobrého vztahu k české menšině. Häupl byl navíc tím, na koho se čeští krajané vždy mohli obrátit, upozorňuje zdroj.

Chybnou informaci, kterou měl prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka od velvyslankyně Ivany Červenkové, okamžitě po projevu opravil starosta Školského spolku Komenský Karel Hanzl, který školu provozuje.

"To, co dostáváme, jsou různé jednorázové podpory, ale chybí nám podpora systémová. Nejmarkantnějším darem byl jeden milion eur. My jsme o podporu žádali asi 10 let, nakonec se to podařilo a mohli jsme renovovat budovu školy," řekl pro Aktuálně.cz Hanzl a dodal, že nejrůznější účelové dotace škola samozřejmě od města dostává.

Český stát přestal školu podporovat v roce 1992. "Od té doby neexistuje ani z české strany žádná systémová podpora," dodal Hanzl.

Mezinárodní ostuda

Prezident Zeman na Hanzlovu opravu reagoval slovy, že dostal jinou informaci. "Panu Häuplemu se však za svůj útok neomluvil," říká další přímý účastník prezidentova projevu publicista Přemysl Janýr.

Prezidentova omluva příteli

Michael Häupl

Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání, a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval. Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva.

Mluvčí Jiří Ovčáček Deníku N nejprve řekl, že prezident omluvu nemá v plánu, ale ve čtvrtek se během pracovního oběda se starostou Michaelem Ludwigem Häuplovi omluvil.

"Omlouvám se svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval," vzkázal prezident Zeman a dodal, že v politice je to jeho teprve druhá omluva.

Plnou odpovědnost přiznala česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. "Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám," uvedla velvyslankyně.

Vídeňský radní pro vzdělání Jürgen Czernohorszky ve čtvrtek agentuře APA upřesnil, že škola v roce 2009 dostala od města jednorázový stavební příspěvek jeden milion eur (25,6 milionu korun). Vedle této sumy Vídeň v letech 2014 až 2017, tedy během Häuplova mandátu, poskytla Školskému spolku Komenský na denní provoz vzdělávacích institucí 550 000 eur (14 milionů korun).

Školský spolek Komenský

Spolek, který ve Vídni působí od roku 1872, provozuje školku, obecnou školu a reálné gymnázium. Na webu uvádí, že za téměř 150 let prošly školami Komenského desetitisíce žáků. V letošním školním roce je v jeho zařízeních zapsáno 539 dětí.

"Nemůžu mluvit za všechny, ale ti, se kterými jsem mluvil, tak všichni to hodnotili jako mezinárodní ostudu," okomentoval Zemanův projev publicista Janýr.

Na závěr diskuse, která následovala po Zemanově projevu, podle zdroje prezident poděkoval publiku za to, že v něm nebyla "žádná sufražetka z #MeToo a žádná šestnáctiletá stávkující ochránkyně přírody".

O Zemanových kritických slovech na adresu bývalého vídeňského starosty se rozepsala i rakouská média. ORF či deník Tiroler Tageszeitung připomněly kritiku českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který se k události vyjádřil na Twitteru. "Úkolem českých představitelů je rozvíjet vztahy s našimi sousedy, není potřeba politiky okolních zemí známkovat," napsal ministr Petřiček.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 54 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy