Úřad pro ochranu dat kritizuje, že kadeřníci mají zpracovávat údaje o klientech

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2021 18:10
Úřad pro ochranu osobních údajů zkritizoval opatření ministerstva zdravotnictví, podle nějž mají kadeřníci a někteří další poskytovatelé služeb od pondělka zpracovávat údaje o zákaznících. Na svém webu uvedl, že opatření není dostatečně určité a že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Mimořádným opatřením nově uloženou povinnost provozovatelům vést evidenci zákazníků pro potřeby případného epidemiologického šetření bez stanovení konkrétního účelu a dalších parametrů zpracování a naplnění všech zásad ochrany osobních údajů (…) považuje úřad za nepřípustnou," napsali ochránci dat.

Stanovisko se týká mimořádného opatření, které nařizuje provozovatelům holičství, kadeřnictví, pedikúr, manikúr, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb vést evidenci zákazníků pro potřeby případného epidemiologického šetření.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) upozornil na to, že řada těchto provozovatelů doposud žádné zpracování údajů o svých zákaznících provádět nemusela a nemá pro vedení podobné evidence dostatek zkušeností ani technické podmínky.

Uložená povinnost zpracovávat osobní údaje je podle úřadu nekonkrétní. Nespecifikuje totiž mimo jiné účel zpracování, rozsah údajů ani dobu jejich uchovávání. Není tak zřejmé, jestli mají provozovatelé evidovat údaje umožňující identifikaci člověka - tedy jméno a příjmení, datum narození, adresu a případně telefonní číslo - či zda se má využívat například rodné číslo.

Stejně tak podle ÚOOÚ není jasné, zda má být součástí evidence i klíčový údaj vypovídající o výsledku testování. Úřad upozornil na to, že údaj vypovídající o zdravotním stavu spadá do zvláštní kategorie osobních údajů, jejichž ochraně je zapotřebí věnovat zvláštní pozornost.

ÚOOÚ poukázal i na to, že pandemický zákon nezmocňuje ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby mohlo provozovatelům uložit povinnost vést evidenci zákazníků.

Při návštěvě kadeřnictví, kosmetiky, pedikúry či dalších služeb spojených s péčí o tělo budou muset zákazníci předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu na covid. Vláda původně rozhodla, že test musí být z certifikovaného odběrového místa, ministr zdravotnictví však následně uvedl, že se klienti budou moci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy.

Video: Nemohu klienty legitimovat, covid necháme za dveřmi. Ztráty už nepočítám, říká kadeřnice

Zajistíme maximální bezpečí, ale rozhodně to nebudeme hrotit. Nehodlám se stavět do role kontrolora, říká spolumajitelka kadeřnictví Jana Burdová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy