Obyvatel v Česku ubylo. Klesla porodnost i migrace

ČTK ČTK
11. 9. 2013 10:55
Nově narozených dětí bylo letos o téměř dva tisíce méně, ubylo však potratů

Praha - Obyvatel České republiky v prvním pololetí ubylo. Na konci června jich v republice žilo celkem 10 512 900, tedy o 3200 méně než na konci loňského roku.

Důvodem úbytku bylo to, že více lidí zemřelo, než se narodilo. Zahraniční migrací obyvatel v zemi sice přibylo, ale málo, informoval Český statistický ústav (ČSÚ).

Narozených dětí bylo méně i v porovnání s loňským prvním pololetím. Stejně tak ubylo potratů a uzavřených manželství. Naopak více se lidé rozváděli a vyšší byla i úmrtnost.

Od ledna do června přišlo v Česku na svět 52 tisíc dětí. To je o 1600 méně než ve stejném období loňském roku, přičemž ubylo prvorozených a druhorozených dětí.

Dětí třetího a vyššího pořadí se naopak letos narodilo více, uvedli statistici a doplnili, že se stále více dětí rodí mimo manželství (celkem 23,2 tisíce, tedy téměř 45 procent všech živě narozených dětí).

Zemřelých bylo proti loňskému pololetí o dvě stě více, za letošních šest měsíců tak zemřelo 55 800 lidí.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy