Obvinění z Česka jsou bezdůvodná a protichůdná, říká mluvčí ruské diplomacie

ČTK ČTK
13. 5. 2021 18:47
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek ohlásila, že "bezdůvodná a rozporuplná" obvinění České republiky vůči Rusku připomínají "nekonečný vnitřní rozruch". Podle agentury TASS se tak vyjádřila na pondělním briefingu.
Marija Zacharovová.
Marija Zacharovová. | Foto: Reuters

"Pokud jde o prohlášení, která v poslední době dělají čeští představitelé, jsou to opět obvinění naší země. Je to všechno bezdůvodné. Je to všechno rozporuplné. Víte, podobá se to jakémusi nekonečnému vnitřnímu rozruchu, který probíhá pod vnějším dohledem," citovala agentura ruskou mluvčí.

Podle Zacharovové "se sama česká společnost zamotala v těchto verzích, v těchto prohlášení a v té hrozné rétorice, kterou každý den slyší a přijímá od svých politiků." "Zdá se mi, že se zjevně jedná o vnitřní krizi, která vznikla, a to i pod vnějším vlivem, a kterou musí sama česká společnost překonat," řekla mluvčí.

Z vyjádření Zacharovové, jež zaznamenala agentura TASS, není zřejmé, na jaká prohlášení českých představitelů z poslední doby reaguje.

TASS si ve čtvrtek povšiml konstatování českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, že vztahy mezi Prahou a Moskvou se aktuálně dostaly na nejnižší úroveň od sametové revoluce v roce 1989. Ministr podle agentury při videokonferenci pořádané washingtonskou Atlantickou radou rovněž řekl, že Praha nechce stupňovat napětí s Moskvou, ale česká vláda musela rozhodně reagovat na situaci kolem incidentu ve Vrběticích.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy ze 17. dubna, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů a česká vláda vyřadila ruskou společnost Rosatom z tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.

Video: Marija Vladimirovna Zacharovová. Ta, která navenek tvrdě hájí zájmy Ruska

Marija Vladimirovna Zacharovová. Ta, která navenek tvrdě hájí zájmy Ruska. | Video: Reuters, Economia
 

Právě se děje

před 7 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy