Foto: Stačil nápad. Tak se mění veřejná prostranství v Česku

Foto: Stačil nápad. Tak se mění veřejná prostranství v Česku
Začíná to tím, že se pár lidí rozhodne, že takhle už to dál nejde. Uspořádají setkání místních s nápady, jak by se dalo zlepšit místo, kde žijí. Třeba náměstí nebo park.
Tak jako v jihočeské obci Chyšky, kde se rozhodli proměnit místní náves.
Nakonec se změny účastnila celá ves, i místní farář.
Náves v Chyšce před proměnou...
Foto: Anna Šolcová
Obrazová sekce
7. 2. 2015 19:19
Nové náměstí, obnovená plovárna nebo park. Výsledky soutěže o nejlepší veřejné prostranství, kterou vyhlásila Nadace Via.

K tomu, aby se změnilo okolí místa, kde žijeme, není potřeba zásah politiků. Jak ukazují tyto příběhy proměny veřejných prostranství, stačí, aby se lidé dali dohromady, a změna je rychlá. Tady je pět příkladů.

Jsou to finalisté soutěže o nejlepší veřejné prostranství, kterou vyhlásila Nadace Via a která je součástí jejího programu Místo, kde žijeme. Program podporuje projekty lidí, kteří chtějí měnit své bezprostřední okolí.

„Díky lidem, kteří se ho účastní, se Česko po malých krůčcích mění k lepšímu,“ říká Kristýna Járová z Nadace Via. „Je vidět, že u nás žije spousta lidí, kteří chtějí zlepšit místo, kde žijí - a daří se jim to,“ dodává.

Jednotlivé projekty finančně podpořily firmy Net4Gas a Nadace České spořitelny a vítězem se stal projekt Velvarský Malvaňák sdružení Natvrdlí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy