Obrazem: Hrad vystavil korunovační klenoty, tisíce lidí čekaly ve frontě i několik hodin

Obrazem: Hrad vystavil korunovační klenoty, tisíce lidí čekaly ve frontě i několik hodin
Na Pražském hradě jsou od nedělního rána k vidění korunovační klenoty. Soubor tvoří Svatováclavská koruna, královské jablko, královské žezlo a korunovační roucho.
Vstup do Vladislavského sálu, kde jsou korunovační klenoty vystaveny, je zdarma.
Od rána se na místě začaly tvořit dlouhé fronty.
A nepřišli se podívat jen Češi.
Foto: David Kohout
David Kohout
15. 5. 2016 17:42
Na Pražském hradě jsou od neděle k vidění korunovační klenoty. Od rána se na místě začaly tvořit dlouhé fronty. Tisíce lidí čekaly i několik hodin, dokud se do sálu nedostaly. Soubor vystavených klenotů tvoří Svatováclavská koruna, královské jablko a královské žezlo. První den výstavu navštívilo 2500 lidí. Klenoty nechal vystavit prezident Miloš Zeman u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Klenoty jsou uložené v historické Gočárově vitríně ve Vladislavském sále. Návštěvníci je mohou vidět do 29. května. Poté je sedm držitelů klíčů znovu uzamkne do Korunní komnaty v katedrále.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy