Obrazem: Staroměstské náměstí. Místo, kde se tvořily dějiny českého státu

Obrazem: Staroměstské náměstí. Místo, kde se tvořily dějiny českého státu
Praha, Staroměstské náměstí, Jan Lauschmann, 1929
V roce 1947 se uskutečnila architektonická soutěž, která měla rozhodnout, co s obvodovými zdmi novogotického křídla udělat. Nakonec bylo rozhodnuto zdi strhnout a ponechat jen jedno krajní pole, které bylo nezbytné pro statické zajištění radniční věže.
Před pomníkem Jana Husa byla za 2. světové války požární nádrž, která byla plněna dešťovou vodou a kolem bylo na kamenném základu dřevěné zábradlí. Nádrž byla zasypána v průběhu 70. let a dřevěné zábradlí sejmuto. Na místě zasypané nádrže je dnes trávník, ohrazený zídkou.
Čtyřicáté výročí slavných únorových událostí a "vítězství československého pracujícího lidu nad buržoazní reakcí" si připomněli 25. února 1988 obyvatelé hlavního města manifestací.
Foto: ČTK
Dan Poláček Pavel Švec Pavel Mazanec Dan Poláček, Pavel Švec, Pavel Mazanec, Anna Pálová
1. 10. 2018 15:07
Často ho vnímáme jen jako okoukanou památku či místo určené pro davy turistů. Staroměstské náměstí je však mnohem víc. Je křižovatkou. Lidí i historie. Středem země, od něhož se počítala vzdálenost do ostatních měst. Aktuálně.cz přináší fotogalerii místa, které se v průběhů staletí měnilo, přesto zůstalo centrem státu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy