Obrazem: Josef Gabčík, Jan Kubiš a ti druzí. Ze 101 parašutistů přežilo jen padesát

Čtyřmotorové letouny Halifax používala i 138. peruť RAF. Sedm výsadkových operací s nimi v dubnu a říjnu 1942 provedli i čs. letci. Mezi nimi i osádka Leo Anderleho, D.F.C.
František Pospíšil, paravýsadek Bivouac. Kvůli zradě bývalého parašutisty Karla Čurdy byl po útěku z nejedné nástrahy zatčen v Praze 12. února 1943, nekompromisně odmítl jakoukoliv spolupráci s gestapem. Nacisté jej potom bez soudu zabili 20. října 1944 v Terezíně.
Leo Anderle (nar. 24. května 1913, Nosálovice, od 10. prosince 1942 nezvěstný) byl pilot 311. československé bombardovací perutě RAF. V rámci bombardovacích sil RAF (Bomber Command) vykonal nejvíce bojových akcí ze všech československých pilotů podřízených tomuto velitelství. Osudy československých parašutistů, které doma vysadili Leo Anderle a jeho osádka, byly nejen dramatické, ale bohužel také zcela tragické. Konce války se totiž nedočkal ani jeden z nich.
Bohumil Kouba, paravýsadek Bioscop. Otrávil se jedem 3. května 1942 v Kutné Hoře, aby unikl nacistickému zajetí. Mohl proti českým četníkům použít zbraň, ale odmítl zabíjet české lidi.
Vojtěch Lukaštík, paravýsadek Intransitive. Padl v boji s gestapem 8. ledna 1943 v Jankovicích.
Foto: VHÚ
Jan Gazdík Jan Gazdík, Jindřich Marek, VHÚ
Aktualizováno 21. 5. 2022 14:18
Atentát na jednoho z nejvlivnějších nacistů Reinharda Heydricha je natolik výjimečným činem Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, že z paměti lidí "vymazal" mnohdy tragické osudy 101 čs. parašutistů vysazených do okupované vlasti z Velké Británie. Nemluvě o těch z Východu. Válku přežila polovina. U příležitosti 80. výročí akce Anthropoid připomínáme skupiny vysazené ve stejné době jako Gabčík s Kubišem.
Operace Anthropoid - cílem je Heydrich.
Operace Anthropoid - cílem je Heydrich. | Foto: VHÚ

Z třinácti výsadkových operací, které v letech 1941-1942 provedla Zvláštní skupina D II. odboru exilového československého ministerstva obrany, mělo sedm zpravodajský a spojovací charakter: Benjamin, Percentage, Silver A, Silver B, Zinc, Steel a Antimony. Dvě operace - Anthropoid a Tin - cílily na likvidaci Reinharda Heydricha a na největšího českého kolaboranta, protektorátního ministra školství a národní osvěty Emanuela Moravce.

Čtyři výsadkové operace - Out Distance, Bioscop, Bivouac a Intransitive - měly pak sabotážní charakter a v případě úspěchu by německým okupantům v českých zemích poměrně značně zkomplikovaly život.

S každou z těchto skupin byl vysazen objemný, více než stokilový kontejner s výbušninami a dalším sabotážním materiálem. Vzhledem k tomu, že na parašutisty nečekaly příjmové skupiny odbojářů, které by jim pomohly odnést a ukrýt vysazený materiál, jako tomu bylo například v Polsku či Francii, museli jej výsadkáři provizorně zakopat nedaleko místa seskoku. Jejich operační materiál tak během několika dní, i vinou indiskrece a udání některých Čechů, získali Němci, kteří vynaložili značné úsilí na to, aby vysazené muže dopadli.

Osudy československých parašutistů, které doma vysadil například letec Leo Anderle a jeho osádka, byly nejen dramatické, ale bohužel také zcela tragické. Konce války se totiž nedočkal ani jeden z nich.

Na výsadkových operacích s Čechoslováky spolupracovalo britské Královské letectvo (RAF) a zpravodajská a sabotážní organizace Special Operations Executive (SOE).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy