Obnovení trestného činu veřejné hanobení prezidenta by bylo krokem zpět, míní Amnesty International

ČTK ČTK
16. 11. 2016 18:07
Podle organizace Amnesty International by obnovení trestného činu veřejné hanobení prezidenta bylo krokem zpět v přístupu k dodržování a hájení svobody slova. Prezident má podle organizace dostatečnou ochranu soukromoprávní i trestněprávní. Poukazuje například na trestné činy násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Navíc upozorňuje, že stanovit míru, kdy jde o přiměřenou kritiku, a kdy o hanobení, je téměř nemožné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Obnovení trestného činu veřejné hanobení prezidenta, které navrhuje skupina šesti desítek poslanců, by bylo podle organizace Amnesty International krokem zpět v přístupu k dodržování a hájení osobní svobody a svobody slova. Prezidentovi je podle ní v ČR poskytnuta dostatečná právní ochrana. Uvedla to v prohlášení na své webové stránce.

Prezident má podle Amnesty International ochranu soukromoprávní i trestněprávní. Poukazuje například na trestné činy násilí proti úřední osobě a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu.

"Samozřejmě není v zájmu v Amnesty obhajovat vulgární urážky prezidenta, poukazujeme ovšem na to, že prezidentovi současný právní řád poskytuje dostatečnou ochranu," uvedla organizace. Pokud by byl trestní zákon takto změněn, mohlo by podle ní dojít k významnému omezení ústavně garantovaného práva svobody projevu. "Stanovit totiž míru, kdy jde o přiměřenou kritiku, a kdy naopak o hanobení, je fakticky téměř nemožné," dodala Amnesty International.

Skupina poslanců navrhla, aby za veřejné hanobení prezidenta hrozilo až roční vězení, peněžitý trest nebo propadnutí věci. Autoři z řad poslanců ČSSD, ANO, KSČM a Úsvitu v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) jsou přesvědčeni o preventivním účinku, navrhované postihy by měly podle nich spíše "výchovný charakter". Předloha vzbudila odmítavé reakce části politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zástupci pravicové opozice označili předlohu za normalizační nebo za "návrat ke komunistické ochraně papalášů".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Piráti budou usilovat o předčasné volby, Bartoš chce jednat s ostatními stranami i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění sněmovny považuje za lepší variantu, než vyslovení nedůvěry kabinetu.

"Jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby hned poté, co Senát schválí volební zákon a ten bude podepsán prezidentem. Podle nás je to jediná správná možnost, která umožní znovu rozdat politické karty," uvedl Bartoš. Pokud by sněmovna hlasovala o nedůvěře vládě, Piráti a STAN by kabinet nepodpořili, rozpuštění komory a nové volby ale pokládají za vhodnější.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

Další zprávy