Staronová koalice v Praze je blízko. Zádrhel je ve zvýšení daně z nemovitosti, ANO je proti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 4. 2016 17:19
Zastupitelé ČSSD a ANO v Praze se shodli na programových bodech, které minulý týden přednesla Trojkoalice. Čtyři z pěti bodů by měly projít bez větších problémů. Sporné je pouze navýšení daně z nemovitosti, které se nelíbí klubu hnutí ANO. "Je to citlivý bod a my jsme obecně proti zvyšování daní. Je proto třeba se zelenými, kteří tento bod vznesli, ještě jednat," řekl Aktuálně.cz šéf pražského ANO Martin Stropnický.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Pražští zastupitelé z ČSSD i ANO se shodli na pěti programových bodech, které za Matěje Stropnického přednesla minulý týden Trojkoalice. Mezi nimi je například odkup sociálního centra Klinika nebo přestavba nákladového nádraží Žižkov na kulturně vzdělávací centrum.

Posledním sporným bodem, který brání sestavení staronové koalice, je tak navýšení daně z nemovitostí o jeden bod, což Stropnický požaduje. Za tuto cenu přistoupí předseda zelených na to, že bude chybět v radě města, ale stane se "jen" předsedou výboru.

I přesto, že ČSSD se všemi podmínkami souhlasí, ANO má se zvyšováním daní z nemovitosti o deset procent problém.

"Je to citlivý bod a my jsme obecně proti zvyšování daní. Je proto třeba se zelenými, kteří tento bod vznesli, ještě jednat," řekl Aktuálně.cz Martin Stropnický (ANO). Zároveň však zdůraznil, že je pro ně zásadní obnovit fungující koalici ve městě, které je už téměř půl roku bez vlády.

Čtyři body z pěti projdou

Patrik Nacher z ANO prohlásil, že sám souhlasí se čtyřmi body, je ale proti zvyšování daní a na pondělním jednání klubu bylo kromě něj proti dalších devět lidí. Podle Nachera si také ANO zvolí svých vlastních pět bodů, které chtějí za svou stranu do konce volebního období prosadit.

Mezi nimi vyzdvihl třeba snížení provozních nákladů města nebo zvýšení bezpečnosti v metru – do každé stanice metra jeden městský policista. Zásadním problémem je podle Nachera ale to, že někteří politici neumějí nebo nechtějí komunikovat a spolupracovat s Matějem Stropnickým.

"Takže pak nechtějí, aby byl v radě, což následně vyústí v řetězec dalších věcí, jako je třeba těch pět bodů,“ řekl Nacher, který minulý rok byl proti odvolání Matěje Stropnického z rady.

Ondřej Mirovský, který je v Trojkoalici za zelené, řekl, že nyní se na vyjednáváních bude jako poslední řešit právě zvýšení daně z nemovitostí. Vysvětlil ale také, že nevole proti Matěji Stropnickému je více osobní než věcná.

"A pro odblokování té situace jsme se rozhodli, že půjdeme cestou programovou. Ale současně to neznamená, kdyby Matěj nebyl v radě, že má být odstřihnutý od figurování v pražské politice," vysvětlil Mirovský s tím, že je předjednané, aby Stropnický byl předsedou výboru. Nechtěl však zatím říct jakého.

Kolínská do rady?

Už nějaký čas se ale mluví o tom, že má být předsedou výboru pro dopravu a jeho místo v radě zaujme Petra Kolínská.

"Rozhodně to není adekvátní kompenzace a ta cena je pro nás vysoká. Ale obě strany musí udělat ústupky. Na druhou stranu to, že Praha nemá stabilní vládu, je taky velmi vysoká cena," uzavřel Mirovský.

Praha funguje bez koalice už téměř půl roku. V současné době vládne Praze neúplná rada o sedmi radních, při plné sestavě má rada přitom mít 11 členů. Pokud se strany dohodnou a vytvoří staronovou koalici, budou mít v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Do ČSSD před pár týdny vstoupila jedna z nezařazených zastupitelek.

Jsem připraven dělat kompromisy, ale neumím politicky obchodovat, radikalismus je nálepka, tvrdí nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy