Ultimátum Stropnického. Nebude radním, když Praha zvedne daně z nemovitostí a koupí Kliniku

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
Aktualizováno 8. 4. 2016 13:01
Tři strany rozpadlé pražské koalice - ANO, ČSSD a Trojkoalice - v pátek dopoledne jednaly, za jakých podmínek svoji koalici obnoví. Jak ČSSD, tak ANO trvají na tom, že v radě nebude šéf Strany zelených Matěj Stropnický. Ten je ochoten ustoupit, pokud město koupí žižkovskou Kliniku a zvýší majetkové daně, z nichž by se mělo financovat sociální bydlení. A vyjednavači za ANO Jaroslav Faltýnek a ČSSD Karel Březina už uvedli, že jsou jeho požadavky reálné. Definitivní dohoda by podle nich mohla být příští týden.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda Strany zelených Matěj Stropnický rozjel vysokou hru: Je ochoten odblokovat patovou situaci při skládání pražské koalice a ustoupit z požadavku, aby byl v radě města. Klade si ale několik podmínek. Chce, aby město koupilo žižkovskou Kliniku a zvedlo daně z nemovitostí.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Trojkoalice přišla na vyjednávání s požadavkem na navýšení daně z nemovitosti o jeden bod," řekl po jednání Jaroslav Faltýnek z ANO. Potvrdil také, že Trojkoalice chce, aby Klinika byla využita pro neziskový sektor a aby se začala řešit přestavba nákladového nádraží Žižkov na kulturně vzdělávací centrum.

"Věřím tomu, že nejpozději na zastupitelstvu bude potvrzena tato koalice," uzavřel Faltýnek. 

Obdobně pozitivní byl zástupce za sociální demokraty Karel Březina, který naznačil, že na programové body Trojkoalice, respektive Matěje Stropnického přistoupí. "Vidíme významný posun v tom, abychom v nejbližších dnech koalici obnovili," řekl Březina.

Ondřej Mirovský, který je v Trojkoalici za zelené, po vyjednávání řekl, že jde o návrh Trojkoalice, jak odblokovat patovou situaci na magistrátu. "A ohlasy jsou vesměs pozitivní," řekl Mirovský.

Sám Matěj Stropnický se k programovým bodům ani vyjednávání nechce vyjadřovat. "Budu o tom mluvit až příští týden," řekl Stropnický, o němž se mluví jako o možném předsedovi důležitého výboru pro dopravu. Post by mohl dostat výměnou za místo v radě.

Na páteční tiskové konferenci řekl Jakub Ort z Kliniky, že kolektiv oceňuje Stropnického iniciativu za odkoupení budovy magistrátem, ale zároveň upozorňuje, že předseda Strany zelených jedná na vlastní pěst. "Není to naše iniciativa, s Matějem Stropnickým o ničem nejednáme, nic mu za to nenabízíme," řekl Ort.

Zvedne se daň o desetinu

Daně z nemovitostí stanovuje zákon podle velikosti obce, nicméně ty si je mohou současně zvednout či snížit podle určeného koeficientu. Pro Prahu platí nejvyšší pásmo, 4,5násobek základu. Ten se může ale zvýšit až na pětinásobek. Pro Pražany by to tak znamenalo zvýšení o zhruba deset procent.

V případě stometrového bytu by tak místo dosavadních zhruba 1200 korun ročně Pražané platili přibližně 1330 korun ročně. Z dodatečně vybraných peněz by se podle Stropnického mělo financovat sociální bydlení. Sám Stropnický se odmítá zatím vyjadřovat.

Ročně město na majetkových daních, z nichž převážnou většinu tvoří daň z nemovitostí, vybere 800 milionů korun. Zvýšení by tak mohlo přinést zhruba 80 milionů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy