Ultimátum Stropnického. Nebude radním, když Praha zvedne daně z nemovitostí a koupí Kliniku

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
Aktualizováno 8. 4. 2016 13:01
Tři strany rozpadlé pražské koalice - ANO, ČSSD a Trojkoalice - v pátek dopoledne jednaly, za jakých podmínek svoji koalici obnoví. Jak ČSSD, tak ANO trvají na tom, že v radě nebude šéf Strany zelených Matěj Stropnický. Ten je ochoten ustoupit, pokud město koupí žižkovskou Kliniku a zvýší majetkové daně, z nichž by se mělo financovat sociální bydlení. A vyjednavači za ANO Jaroslav Faltýnek a ČSSD Karel Březina už uvedli, že jsou jeho požadavky reálné. Definitivní dohoda by podle nich mohla být příští týden.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda Strany zelených Matěj Stropnický rozjel vysokou hru: Je ochoten odblokovat patovou situaci při skládání pražské koalice a ustoupit z požadavku, aby byl v radě města. Klade si ale několik podmínek. Chce, aby město koupilo žižkovskou Kliniku a zvedlo daně z nemovitostí.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

"Trojkoalice přišla na vyjednávání s požadavkem na navýšení daně z nemovitosti o jeden bod," řekl po jednání Jaroslav Faltýnek z ANO. Potvrdil také, že Trojkoalice chce, aby Klinika byla využita pro neziskový sektor a aby se začala řešit přestavba nákladového nádraží Žižkov na kulturně vzdělávací centrum.

"Věřím tomu, že nejpozději na zastupitelstvu bude potvrzena tato koalice," uzavřel Faltýnek. 

Obdobně pozitivní byl zástupce za sociální demokraty Karel Březina, který naznačil, že na programové body Trojkoalice, respektive Matěje Stropnického přistoupí. "Vidíme významný posun v tom, abychom v nejbližších dnech koalici obnovili," řekl Březina.

Ondřej Mirovský, který je v Trojkoalici za zelené, po vyjednávání řekl, že jde o návrh Trojkoalice, jak odblokovat patovou situaci na magistrátu. "A ohlasy jsou vesměs pozitivní," řekl Mirovský.

Sám Matěj Stropnický se k programovým bodům ani vyjednávání nechce vyjadřovat. "Budu o tom mluvit až příští týden," řekl Stropnický, o němž se mluví jako o možném předsedovi důležitého výboru pro dopravu. Post by mohl dostat výměnou za místo v radě.

Na páteční tiskové konferenci řekl Jakub Ort z Kliniky, že kolektiv oceňuje Stropnického iniciativu za odkoupení budovy magistrátem, ale zároveň upozorňuje, že předseda Strany zelených jedná na vlastní pěst. "Není to naše iniciativa, s Matějem Stropnickým o ničem nejednáme, nic mu za to nenabízíme," řekl Ort.

Zvedne se daň o desetinu

Daně z nemovitostí stanovuje zákon podle velikosti obce, nicméně ty si je mohou současně zvednout či snížit podle určeného koeficientu. Pro Prahu platí nejvyšší pásmo, 4,5násobek základu. Ten se může ale zvýšit až na pětinásobek. Pro Pražany by to tak znamenalo zvýšení o zhruba deset procent.

V případě stometrového bytu by tak místo dosavadních zhruba 1200 korun ročně Pražané platili přibližně 1330 korun ročně. Z dodatečně vybraných peněz by se podle Stropnického mělo financovat sociální bydlení. Sám Stropnický se odmítá zatím vyjadřovat.

Ročně město na majetkových daních, z nichž převážnou většinu tvoří daň z nemovitostí, vybere 800 milionů korun. Zvýšení by tak mohlo přinést zhruba 80 milionů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 36 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy