reklama
 
 

Jurečka do Číny neodjede, tamní ministři schůzku zrušili. Obě strany jistě chápou proč, vzkázali

Aktualizováno 1. 11. 2016 20:35
Na plánovanou návštěvu Číny ministr zemědělství Marian Jurečka nepoletí. Členové čínské vlády schůzku zrušili. Jurečka patří k zastáncům ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Praha – Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve čtvrtek neodjede na plánovanou návštěvu Čínské lidové republiky. Členové tamní vlády, se kterými měl jednat, podle něj schůzku zrušili. Ministr to v úterý řekl v České televizi. Jurečka patří k zastáncům ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

Ministr zemědělství Jurečka měl v Číně jednat se svým čínským protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství.

"Cesta se neuskuteční, protože náš zastupitelský úřad v Pekingu dostal informaci, že oba dva tito ministři ta setkání se mnou ruší," řekl Jurečka v pořadu Interview ČT24. "Vysvětlení bylo, že je to z důvodů, které obě strany zcela jistě chápou," doplnil Jurečka.

Setkání s čínskými politiky se podle ministra připravovalo několik týdnů dopředu. Jurečka je přesvědčen, že zrušení schůzek je důsledkem událostí z posledních dnů, včetně setkání českého ministra kultury s dalajlámou.

"Jak to bylo vysvětleno i našim kolegům na zastupitelském úřadě v Pekingu, tak si troufnu tvrdit, že jednoznačně ano," řekl televizi.

Ministerstvo zemědělství k Jurečkově cestě uvedlo: "Účast ministra byla odložena, jelikož čínská strana nepotvrdila přijetí na úrovni ministrů v dostatečném časovém předstihu. Návštěva Číny se uskuteční v plánovaném termínu, delegaci povede náměstek ministra Aleš Kendík."

Jurečka se v minulých dnech zastával ministra kultury Hermana (rovněž KDU-ČSL), který se 18. října setkal na půdě svého úřadu s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Hermana za to část českých ústavních činitelů kritizovala, protože schůzkou podle nich ohrozil česko-čínské vztahy. Prezident, předseda vlády a předsedové obou parlamentních komor kvůli tomu zveřejnili prohlášení, podle kterého setkání několika českých politiků s dalajlámou není výrazem změny oficiální politiky České republiky.

Vnímal jsem tlak ze strany čínského velvyslanectví. Prezident se prý ptal, jak setkání s velvyslankyní proběhlo, říká ministr Herman. | Video: Daniela Drtinová |  16:34

autor: ČTK | 1. 11. 2016 19:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama