Novým ředitelem Nemocnice Na Bulovce se stal náměstek dosavadní ředitelky František Novák

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2018 15:56
"Od nového ředitele očekávám maximální součinnost s ministerstvem na veřejnosprávní kontrole," řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Nemocnice Na Bulovce.
Nemocnice Na Bulovce. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Novým ředitelem pražské Nemocnice Na Bulovce bude od 1. května František Novák. Dosud působil jako její provozně-technický náměstek a po odvolání ředitelky Andrey Vrbovské byl pověřený vedením nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na webu. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) tehdejší ředitelku odvolal koncem ledna, důvodem byla závažná zjištění, která se jí týkala. Naznačil, že mohla být pod vlivem lobbistických skupin.

"Od nového ředitele očekávám maximální součinnost s ministerstvem na veřejnosprávní kontrole, která v nemocnici od konce března probíhá, a také provedení auditu současných dodavatelských smluv," řekl k Novákově jmenování ministr.

Novák by podle něj měl nastavit transparentní systém řízení nemocnice, zadávání veřejných zakázek a připravit návrh na stabilizaci hospodaření a její další rozvoj. "Budu vyžadovat průběžné informace o stavu těchto úkolů a aktuální situaci v nemocnici," dodal ministr. Ještě ve středu přitom nevylučoval vypsání nového výběrového řízení kvůli jeho nejednoznačnému výsledku.

Novák vystudoval Vysoké učení technické v Brně, následně několik let pracoval jako projektový manažer. V Nemocnici Na Bulovce působí od roku 2012. Vrbovská byla ředitelkou od roku 2013.

Ministr ve středu při návštěvě vlády v Ostravě řekl, že na místo ředitele Nemocnice Na Bulovce možná vypíše nové výběrové řízení. "Proběhlo výběrové řízení, kde ty výsledky bohužel jsou mnohem méně jednoznačné. Tam se řada členů výběrové komise zdržela hlasování, protože zkrátka řekli, že nejsou schopni z těch kandidátů vybrat někoho natolik kvalitního, aby mohl být jmenován do čela nemocnice, takže tam to ještě zvažuji," řekl ve středu Vojtěch.

Po uvedení do funkce loni v prosinci novinářům ministr řekl, že vedle změn ve svém úřadu bude zvažovat i změny v přímo řízených organizacích. Některé podle něj nemají dobré výsledky. Od jeho nástupu skončil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který čelil kritice zejména lékařů a lékárníků kvůli zavádění elektronických receptů, a ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová, podle ministerstva kontroly ukázaly pochybení.

Ministr odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka (ČSSD), který svůj konec v čele nemocnice spojoval s politikou. Byl totiž ve sporu s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ve středu ministr jmenoval jeho nástupce Evžena Machytku. Už v lednu skončili také dva ze tří odborných náměstků ministra, nově má obě jejich sekce vést jeden, kterého ministerstvo hledá. Vládní opozice jeho kroky kritizuje, vláda v demisi by je podle ní dělat neměla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy