Nový web má přiblížit cizincům žijícím v Česku, jak to tu vypadalo za vlády komunistů

Markéta Rizikyová
17. 8. 2016 17:56
Ústav pro studium totalitních režimů spustil nový webový portál Socialism Realised, který má cizincům žijícím v Česku přiblížit život v Československu v období invaze sovětských vojsk. Na stránkách návštěvníci objeví zatím 38 různých příspěvků. Jsou to dobové dokumenty, dopisy, fotografie, videa či audia. Zaměřují se především na osobní příběhy lidí a jejich vzpomínky. Podle Českého statistického úřadu žilo loni v Česku 465 tisíc cizinců, z toho 260 tisíc s trvalým pobytem.
Česko v době komunismu.
Česko v době komunismu. | Foto: Zuzana Hronová

Praha – V neděli uplyne 48 let od invaze sovětských vojsk do Československa. Ústav pro studium totalitních režimů u té příležitosti spustil webový portál Socialism Realised, který má za cíl přiblížit život v době komunistické nadvlády cizincům. Těch podle statistického úřadu žije v Česku bezmála půl milionu a jejich množství s ohledem na imigrační krizi, jíž čelí Evropa, v dalších letech poroste. 

Na stránkách návštěvníci objeví zatím 38 různých příspěvků. Jsou to dobové dokumenty, dopisy, fotografie, videa či audia, které jsou seřazeny chronologicky podle doby svého vzniku. Zaměřují se především na osobní příběhy lidí a jejich vzpomínky. U každého materiálu je pro zájemce připraveno několik otázek a krátký komentář, který vše uvádí do kontextu.

Portál je určen ale i pro cizojazyčné studenty. Podle jednoho z autorů projektu Čeňka Pýchy nelze pouze přeložit materiály, které používají při studiu čeští studenti – na serveru si proto například mohou studenti pustit ukázku z filmů, které zpracovávají náměty z dob komunismu zpětně.

"Zahraniční student nezná film ani herce. Proto je důležité mu i film zasadit do kontextu," říká Pýcha a dál vysvětluje na příkladu snímku Báječná léta pod psa: "Je důležité vysvětlit, že film na komunismus nahlíží z pohledu 90. let, kdy byla důležitá politika, vymezení se a nalezení nové identity."

S projektem už se seznámili zahraniční studenti pražské Univerzity Karlovy a New York University in Prague. Práce ÚSTR ovšem má být vidět i v cizině, semináře o českém pohledu na komunismus už zazněly například na americkém Harvardu a University North Carolina. Ústav o spolupráci jedná také s Českými centry. Peníze na kampaň získal díky evropskému grantu Europe for Citizens.

Podle Českého statistického úřadu žilo loni v Česku 465 tisíc cizinců, z toho 260 tisíc s trvalým pobytem. Letos podle dat ministerstva vnitra k poslednímu červnu vystoupal počet cizinců se zaevidovaným povoleným pobytem na 480 191. 

V roce 2015 v Česku požádalo o mezinárodní ochranu celkem 1525 lidí, z toho podle organizace Člověk v tísni tvořili 45,5 procenta Ukrajinci, 8,8 procenta Syřané a 5,3 procenta Vietnamci.

Od začátku se ví, že zločiny minulého režimu u soudu neskončí, říká ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy