Mimořádná zpráva

Novoroční projev končí, Zeman pronese vánoční poselství

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 12. 2013 16:46
Prezident se vrací k prvorepublikové tradici, projev bude mít 26. prosince
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se vrací k prvorepublikové tradici. Rozhodl se totiž letos místo novoročního projevu pronést 26. prosince vánoční poselství ze zámku v Lánech.

Podobné projevy měl československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům České republiky naopak 1. ledna.

Sám Masaryk ovšem zahájil také tradici novoročních projevů, zprvu ovšem ve formě novoročního interview pro noviny. Ve 30. letech Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy.

První vánoční projev pronesl Masaryk v roce 1933 v rámci Filmového týdeníku, v rozhlase pak o dva roky později. Na tradici navázal i Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha.

Historicky poslední vánoční projev pronesl Beneš v roce 1947, prezident Klement Gottwald pak o rok později zavedl projev novoroční. U něj pak zůstali všichni prezidenti až do letoška.

S posledním projevem přišla amnestie

V současnosti patří k projevům televize. Jako první oslovil spoluobčany ještě z černobílé obrazovky Antonín Novotný v 60. letech.

Novou dimenzi dal novoročním poselstvím Václav Havel. Tón udal už prvním projevem na prahu roku 1990, tři dny po svém zvolení československým prezidentem. "Předpokládám, že jste mě nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal" a "naše země nevzkvétá..." jsou jen některé z vět, které jeho projevy proslavily.

V tradici novoročních projevů pokračoval Václav Klaus, který je navíc přednášel v přímém přenosu. V roce 2008 například řekl, že Češi přes řadu problémů žijí v asi nejlepším možném období existence své země. O čtyři roky později upozornil na špatnou společenskou atmosféru.

Letošní projev vstoupil do historie tím, že v něm Klaus vyhlásil kontroverzní amnestii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy