Novoroční projev končí, Zeman pronese vánoční poselství

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 12. 2013 16:46
Prezident se vrací k prvorepublikové tradici, projev bude mít 26. prosince
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se vrací k prvorepublikové tradici. Rozhodl se totiž letos místo novoročního projevu pronést 26. prosince vánoční poselství ze zámku v Lánech.

Podobné projevy měl československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus mluvili k občanům České republiky naopak 1. ledna.

Sám Masaryk ovšem zahájil také tradici novoročních projevů, zprvu ovšem ve formě novoročního interview pro noviny. Ve 30. letech Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy.

První vánoční projev pronesl Masaryk v roce 1933 v rámci Filmového týdeníku, v rozhlase pak o dva roky později. Na tradici navázal i Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha.

Historicky poslední vánoční projev pronesl Beneš v roce 1947, prezident Klement Gottwald pak o rok později zavedl projev novoroční. U něj pak zůstali všichni prezidenti až do letoška.

S posledním projevem přišla amnestie

V současnosti patří k projevům televize. Jako první oslovil spoluobčany ještě z černobílé obrazovky Antonín Novotný v 60. letech.

Novou dimenzi dal novoročním poselstvím Václav Havel. Tón udal už prvním projevem na prahu roku 1990, tři dny po svém zvolení československým prezidentem. "Předpokládám, že jste mě nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal" a "naše země nevzkvétá..." jsou jen některé z vět, které jeho projevy proslavily.

V tradici novoročních projevů pokračoval Václav Klaus, který je navíc přednášel v přímém přenosu. V roce 2008 například řekl, že Češi přes řadu problémů žijí v asi nejlepším možném období existence své země. O čtyři roky později upozornil na špatnou společenskou atmosféru.

Letošní projev vstoupil do historie tím, že v něm Klaus vyhlásil kontroverzní amnestii.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy