reklama
 
 

Nové volby krizi na Ukrajině nevyřeší, předpovídá Klaus

21. 2. 2014 15:23
Podle Klausova institutu volba mezi Západem a Východem Ukrajinu rozbije

Praha - Postavit Ukrajinu před volbu východní nebo západní orientace znamená její rozbití, napsali Václav Klaus a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl.

Poukazují na to, že Ukrajina je do značné míry umělým celkem, který zůstal v mnohých ohledech závislý na Rusku. Volby podle nich situaci nevyřeší. 

"Ukrajina je ve své dnešní podobě do značné míry umělým celkem, který se samostatným státem stal až v důsledku rozpadu SSSR před dvěma desetiletími," uvedli Klaus a Weigl.

Krizi na Ukrajině podle nich pomohl rozběhnout Západ; ve skutečnosti si ji ale nepřeje a její důsledky není ochoten nést, tvrdí ve stanovisku Institutu.

I vzhledem k historickému vývoji mají podle nich obyvatelé Ukrajiny rozdílné představy o budoucnosti země.

"Ukrajina zůstala a nemohla nezůstat zemí hluboce ekonomicky zakotvenou v postsovětském prostoru, navázanou a v mnoha ohledech závislou na Rusku. To je přirozené, a neexistuje žádná snadná cesta, jak to změnit," tvrdí oba muži dále.

Klaus a Weigl také upozorňují na to, že pro Rusko je Ukrajina více než nejbližší zahraničí, jde o "kolébku jeho státnosti a kultury, domov desítek milionů Rusů".

"V této situaci představa některých lidí v Evropě, a zdá se i předních představitelů EU, reprezentantů České republiky a hlavně politických aktivistů, že je možné připustit střet o orientaci Ukrajiny a vést boj o její směřování na Západ, či Východ, ignoruje realitu," stojí ve stanovisku. Klaus a Weigl v této souvislosti varují před neřešitelným konfliktem, který může skončit tragédií.

Západ je ke krizi nezodpovědný

Je podle nich nezodpovědností Západu "živit ambice a iluze radikálů ze západu Ukrajiny, že skutečně existuje volba mezi Východem a Západem a že EU a USA jsou schopny Ukrajinu jako celek v jejím západním směřování nejen podpořit, ale i dlouhodobě zajistit".

"Postavit Ukrajinu před volbu Východ nebo Západ znamená ji rozbít. To se, zdá se, bohužel děje," píšou Klaus a Weigl. Podle nich prý nové volby situaci nezmění.

Tak to vypadá na Ukrajině, podívejte:

Krvavé srážky mezi opozičními demonstranty a policií si od úterý v centru Kyjeva vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

Prezident Viktor Janukovyč potvrdil dohodu s opozičními vůdci s tím, že vypíše předčasné prezidentské volby a bude souhlasit s návratem ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí.

Oznámil rovněž, že hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění. Demonstranti se smlouvou dohodnutou pomocí evropských prostředníků ale údajně nesouhlasí.

autoři: Domácí, ČTK | 21. 2. 2014 15:23

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama