Nová koncepce sociálního bydlení bude hotová v září

ČTK ČTK
9. 6. 2014 12:39
Prezident Zeman ministerstvům vytkl, že přípravu nového zákona oddalují.
Sociální bydlení v Ostravě.
Sociální bydlení v Ostravě. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nová koncepce sociálního bydlení, kterou chystají ministerstva práce, pro místní rozvoj, pro lidská práva a experti, bude hotova do září.

Z navrženého dokumentu má být jasné, kdo by měl mít na sociální byty nárok i kdo by je financoval a zajišťoval. Novinářům to řekla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová. Zákon o sociálním bydlení by měl podle plánů vlády platit od roku 2017.

Prezident Miloš Zeman kabinetu už několikrát vytkl, že přijetí normy oddaluje a příprava je pomalá.

"Jestli chceme, aby práce byla kvalitní, nemůžeme zákon jen tak vyšvihnout za pár týdnů," uvedla Jentschke Stöcklová.

Kdo byty dostane?

Koncepce podle ní "vymezí cílové skupiny". Stanoví tedy, kdo by měl sociální byt dostat. Mohli by to být osamělí senioři, rodiny s dětmi či postižení.

Materiál by měl také určit, kdo bude za sociální bydlení odpovědný a co budou zajišťovat obce, ministerstva či neziskové organizace. Třetím bodem je podle náměstkyně financování.

Peníze na sociální byty by mohly plynout z evropských fondů. Podle náměstka ministryně pro místní rozvoj Petra Smrčka se jedná o výchozí částce pět až šest miliard korun. K tomu by ještě 15 procent, tedy 0,75 až 0,9 miliardy musel dodat stát, připomněl náměstek.

Podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové by peníze měly putovat nejen do výstavby, ale i do rekonstrukcí. Dodala, že by se mohly využít i volné byty a stát by se měl dohodnout na podmínkách i se soukromými vlastníky.

30 tisíc lidí je bez střechy nad hlavou

Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v Česku kolem 30 tisíc lidí bez přístřeší. Zhruba 100 tisíc osob pak ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům.

Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů.

Platforma pro sociální bydlení, která se na vzniku koncepce a zákona podílí, upřednostňuje sociální bydlení v bytech.

"Bydlení v ubytovnách je nevyhovující a také právně nejisté," uvedla Linda Sokačová z platformy. Podle ní je s ohledem na kvalitu života v Česku nutné, aby na sociální bydlení dosáhlo víc lidí v tísni.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy