Foto: V Praze vzniká škola budoucnosti. Do tříd bude vidět z chodeb, střechu zatravní

Nová budova střední školy Centrum odborné přípravy technickohospodářské má být hotova v květnu roku 2021.
Budova, ve které ještě v loňském školním roce sídlila střední škola Centrum odborné přípravy technickohospodářské (COPTH), pochází ze 70. let. Zřizovatel školy je pražský magistrát a rekonstrukce je financovaná z Operačního programu Praha - pól růstu.
Důležitou součástí projektu je také zeleň, která bude pokrývat velkou část relaxační zóny u školy, takzvaného atria. V plánu je také zatravněná střecha a popínavý břečťan, který pokryje venkovní zdi a bude sloužit jako stínění. Zatímco k údržbě zeleně budou zaměstnanci školy využívat dešťovou vodu, ke splachování na záchodech se bude používat odpadní voda ze sprch, která bude v budově kumulována.
Uvnitř školy bude také relaxační zóna pro odpočinek a trávení volného času. Velký důraz přitom projekt dává i na bezpečnost. Kromě moderních poplachových systémů bude budova zabezpečena také videosystémem. Opatření se budou týkat také studentů. "Když student přijde do školy, bude se muset kartou přihlásit do systému. Když se nepřihlásí, nebude se moci přihlásit ani na školní wi-fi a nedostane oběd," doplnil Jiří Tencar, ředitel společnosti Ecoten, která rekonstrukci vede.
Studenti nebudou používat centrální šatny, ale skříňky, které budou v americkém stylu rozmístěny po škole. Velký důraz kladli projektanti také na transparentnost a do tříd tak bude z chodeb vidět přes sklo.
Foto: Ecoten
Helena Havranová
28. 11. 2019 19:21
Solární panely, úsporné LED osvětlení i využití odpadní vody. Pražská střední škola Centrum odborné přípravy technickohospodářské se stane budovou s nulovou energetickou spotřebou. Projekt počítá také se zatravněním střechy a moderním bezpečnostním systémem. Rekonstrukce začala letos v září a potrvá téměř dva roky. Stát bude více než 200 milionů korun.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy