Foto: V Praze vzniká škola budoucnosti. Do tříd bude vidět z chodeb, střechu zatravní

Nová budova střední školy Centrum odborné přípravy technickohospodářské má být hotova v květnu roku 2021.
Budova, ve které ještě v loňském školním roce sídlila střední škola Centrum odborné přípravy technickohospodářské (COPTH), pochází ze 70. let. Zřizovatel školy je pražský magistrát a rekonstrukce je financovaná z Operačního programu Praha - pól růstu.
Důležitou součástí projektu je také zeleň, která bude pokrývat velkou část relaxační zóny u školy, takzvaného atria. V plánu je také zatravněná střecha a popínavý břečťan, který pokryje venkovní zdi a bude sloužit jako stínění. Zatímco k údržbě zeleně budou zaměstnanci školy využívat dešťovou vodu, ke splachování na záchodech se bude používat odpadní voda ze sprch, která bude v budově kumulována.
Uvnitř školy bude také relaxační zóna pro odpočinek a trávení volného času. Velký důraz přitom projekt dává i na bezpečnost. Kromě moderních poplachových systémů bude budova zabezpečena také videosystémem. Opatření se budou týkat také studentů. "Když student přijde do školy, bude se muset kartou přihlásit do systému. Když se nepřihlásí, nebude se moci přihlásit ani na školní wi-fi a nedostane oběd," doplnil Jiří Tencar, ředitel společnosti Ecoten, která rekonstrukci vede.
Studenti nebudou používat centrální šatny, ale skříňky, které budou v americkém stylu rozmístěny po škole. Velký důraz kladli projektanti také na transparentnost a do tříd tak bude z chodeb vidět přes sklo.
Foto: Ecoten
Helena Havranová
28. 11. 2019 19:21
Solární panely, úsporné LED osvětlení i využití odpadní vody. Pražská střední škola Centrum odborné přípravy technickohospodářské se stane budovou s nulovou energetickou spotřebou. Projekt počítá také se zatravněním střechy a moderním bezpečnostním systémem. Rekonstrukce začala letos v září a potrvá téměř dva roky. Stát bude více než 200 milionů korun.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy